Bakanlık memuru HES şirketinin ortağı çıktı

Rize’nin Hemşin ilçesinde tepki çeken HES’i inşa etmeye hazırlanan şirketin ortaklarından birinin, projelerin denetimini yapan Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde çalıştığı anlaşıldı. Şirketin ortağı ÇŞB memuru Abdül Muhsin Akarsu, Facebook’ta tartıştığı Hemşinlilere yönelttiği “Hangi yatırımcı yapacağı yatırımı önce halka soruyor da benden size sormadım diye alınıyorsunuz?” sorusuyla projelerin nasıl planlandığını da özetleyiverdi.

Diken’in haberine göre, Rize’nin Hemşin ilçesinde Büyükdere ve Pazar Çayı üzerine kurulması planlanan Dikmen I-II Regülatörleri ve HES projeleri hakkında Haziran 2006’da verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir’ kararı Rize İdare Mahkemesi’nce Aralık 2008’de iptal edilmişti. Aynı proje hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Mart 2014’te verdiği ‘ÇED Olumlu’ kararı da yine Rize İdare Mahkemesi tarafından Aralık 2016’da iptal edilmiş, böylelikle Hemşinliler ikinci kez rahat nefes almıştı. Ancak Danıştay 14. Dairesi’nin, kararda etkili olan bilirkişi raporunu yetersiz bulması sebebiyle Rize İdare Mahkemesi’nin iptal kararını Kasım 2017’de bozması projeyi tekrar yürürlüğe soktu.

Hemşinliler arasında endişe oluşturan projenin Facebook gruplarında tartışılmasıysa bir skandalı ortaya çıkardı. Bir Facebook grubunda Danıştay kararı hakkında yapılan tartışmaya katılan ve kendini HES projesini planlayan şirketin yetkilisi olarak tanıtan Abdül Muhsin Akarsu’nun, aynı zamanda çevre, kent ve enerji projelerinin ÇED yönetmeliği bakımından onay mercii olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Rize’deki birimi, Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde çalıştığı anlaşıldı.

Elektrik teknikeri

Çıkar çatışmasını umursamadığı gözlenen ve Facebook’ta Hemşinli yurttaşlarla tartışmalara giren Akarsu, Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü resmi sayfasına göre Proje ve Yapım Şube Müdürlüğü’nde ‘elektrik teknikeri‘ olarak görev yapıyor. Birimin teknik personelini gösteren ayrı bir dokümanda da aynı bilgi teyit ediliyor. Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarıysa, Akarsu’nun Dikmen I-II Regülatörleri ve HES projesini planlayan Şaraksel Elektrik Üretim A.Ş. ile Şarak Elektrik Üretim A.Ş.’nin kurucu ortakları arasında bulunduğunu gösteriyor.

HES hakkında yorum yapanlara dava ‘uyarısı’

Hemşinlilerin Facebook’ta kurduğu, güncel gelişmelere yer verilen bir grupta paylaşılan Danıştay’ın iptal kararının haberine pek çok yorumda bulunan Akarsu, yurttaşlarla tartışmayı da ihmal etmedi. Akarsu Danıştay kararıyla ilgili yorumlarının ilkinde, HES karşıtı mücadeleden ötürü şirketinin zarara uğradığını ileri sürdü ve tepki gösteren kişiler hakkında dava açacağı ‘uyarısında’ bulundu: “Karşı mücadelenizle projemizin gecikmesi bize çok zarar vermiştir. Bundan sonra gerek sosyal medyada gerekse başka platformlarda şirketimize yapacağınız haksız saldırı hukuk içerisinde tazminat veya ceza olarak ilgilisine geri dönecektir.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin