Kosova Başbakanı kaçırılmadan sonra konuştu: İstihbaratın eyleminden haberim yok, yetkilerimi kullanacağım

Beş eğitimci ile bir doktorun Kosova güvenlik güçleri tarafından MİT’e teslim edilmesinden sonra Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj  Twitter hesabından açıklama yaptı.

Haradinaj, “Bugün Kosova İstihbarat Örgütü’nün operasyonuyla 6 Türk vatandaşı deport edildi. Ben, Kosova Başbakanı olarak bu operasyonla ilgili bilgilendirilmedim. Bu nedenle anayasa ve yasalardan aldığım yetkiye göre hareket edeceğim” diye yazdı.

KOSOVA CUMHURBAŞKANI: KURUMLARIMIZ İNSAN HAKLARINI HİÇE SAYDI 

Olayla ilgili yazılı bir açıklama yapan Kosova Cumhurbaşkanı ülkesindeki ilgili kurumların yabancı vatandaşların haklarını korumada başarısız olduklarını söyledi. Türklerin kaçırılmalarıyla ilgili nedenlerin açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirten Haşim Taçi, “Yüksek demokratik standartlar doğrultusunda kurulan Kosova, kimliği ve inancı ne olursa olsun herkesin insan haklarına saygı gösteren bir ülkedir. Bu yasaları uygulamak devlet kurumlarımıza düşer. Bugün söz konusu kurumlarımız, yabancı ülke vatandaşlarının haklarını koruma konusunda bu ilkeleri yerine getirmede başarısız oldu. Hiç kimse farklı görüşlerinden dolayı sınır dışı edilmemeli.” dedi

AP MİLLETVEKİLİ DE TEPKİ GÖSTERDİ

Avrupa Parlamentosu ve Yeşiller üyesi Rebecca Harms’tan yaşananları tepki gösterdi. Harms şunları yazdı: ”Bildiğime göre Kosova Cumhurbaşkanı (Haşim) Thaci’nin oğlu da Gülen okullarında öğrenci. Kosova Hizmet mensuplarını hangi nedenle adil yargılanma şanslarının olmadığı Türkiye’ye zorla geri gönderebiliyor? Hukukun üstünlüğü?”

Öte yandan kaçırma olayını gösteren kamera kayıtları ortaya çıktı.Kayıtlarda elleri arkadan ters kelepçelenmiş kişilerin sivil giyimli kişiler gözetiminde bir binadan çıkarak araçlara yürüdükleri görülüyor.

 

***

‘Eğitimciler hala Kosova’da tutuluyor’ iddiası

Avukatlar ve yerel kaynaklar, Kosova’da bu sabah gözaltına alınan 5 eğitimci ve bir Tıp profesörünün hala Kosova’da tutulduğu bilgisinde ısrarlı

AA’DAN ALGI OPERASYONU, O RESİMLER TÜRKİYE’DE DEĞİL, TÜRK KONSOLOSLUĞUNDA ÇEKİLDİ

Anadolu Ajansı, öğretmenlerin Türkiye’ye gönderildikleri ve sorgularına başlandığı şeklinde haberler geçilirken bunun özellikle Avrupa Birliği nezdinde artan uluslararası baskıyı kırmak veya hafifletmek amaçlı olduğu düşünülüyor. AA’nın geçtiği resimlerin Türk konsolosluğunda çekildiği anlaşıldı.

Türk konsolosluğu çalışanı kadının daha önce resim çektirdiği yerde öğretmenlerin fotoğrafları çekildi. AA da bu resimleri Türkiye’de çekilmiş gibi servis etti.

“KOSOVA İÇİŞLERİ BAKANI VE İSTİHBARAT BAŞKANININ İSTİFASI İSTENDİ”

Gün içinde yaşananlardan sonra Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj akşam saatlerinde İçişleri Bakanı ve İstihbaraat Ögrütü başkanının istifasının istediği iddia edildi. Kosovalı gazeteci Xhemajl Rexha, ilerleyen saatlerde iki ismin de görevden alındığını yazdı.

Diğer yandan akşam saatlerinde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile telefonla görüştüğü açıklandı. Görüşmenin görünen sebebinin son dönemde Kosova’da artan her iki ülke arasındaki gerginlik olduğu belirtiliyor.

ÖĞRENCİLERDEN HAVAALANINDA EYLEM

Öğretmenlerin Kosova’da olduğu haberinin duyulmasının ve deport işleminin gerçekleşmediği iddiasının ardından vatandaşlar ve Mehmet Akif Koleji öğrencileri havaalanına gitti ve burada gösteri yaptı.

 

Kosova’da öğrenciler havalimanında yaptığı eylemde öğretmenlerini geri istedi

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin