Erdoğan, TRT’nin o röportajını savundu: Öcalan’ın kırmızı bültenle arandığını bilmiyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Kurdi’nin 23 Haziran İstanbul seçimi öncesi ekrana çıkardığı Osman Öcalan’ın kırmızı bültenle arandığınıbilmediğini söyledi. Erdoğan, TRT Kurdi’nin reytinglerini yükseltmek için izlediği yayın politikasına karışılmadığını belirtti.

TRT Kurdi, terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan ile seçime birkaç gün kala röportaj yapmıştı. Öcalan röportajda, Abdullah Öcalan’ın HDP tabanı için yaptığı ‘tarafsızlık’ çağrısını destek verirken, CHP’ye eleştiriler yöneltmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Zirvesi için dün Japonya’ya hareketinden önce havalimanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, akademisyen Ali Kemal Özcan’ın Abdullah Öcalan’ı ziyareti ve ondan aldığı mektupla ilgili soruya şu karşılığı verdi:

‘Kurdi’nin yöneticileri, reytingleri de düşünür!’

“Hangi kurum hangi şartlar altında çalışacak bu yasalarla bellidir. Cezaevinde yatanlara hangi kurum müsade eder? Adalet Bakanlığı. Müracat yapılmıştır ve böyle bir adım atılmıştır. MİT ve bakanlık kime ne zaman izin vereceğini yasalara bağlı olarak değerlendirme yapar ve kararını verir. Bakanlık böyle bir adım atmıştır ve kararını vermiştir.”

“Doğrusu ben Osman Öcalan’ın kırmızı bültenle arandığını bilmiyorum. Ancak TRT Kürdi’ye müracaat yapmışsa bunu da TRT’deki arkadaşlarım bilirler. Kürdi’yi kurduğumuzda kimse ‘neden kurdunuz’ demedi. TRT’yi yönetenler, bütün hassasiyletleri göz önüne alarak adımlarını atarlar. Kürdi’nin reytinglerini yükseltmeyi de düşünür. Ülkeye neyin nasıl faydalı olacağını da düşünür. Buna göre adım atmışlardır.”

http://tr724.wpengine.com/trtnin-ekrana-cikardigi-osman-ocalan-chpyi-elestirdi/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin