Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: Aşırı yoksulluk sıfıra indi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 17 yılda aşırı yoksul sayısının sıfırlandığını iddia etti. Selçuk’un açıklamasına göre bu ‘sosyal yardım programları’ sayesinde başarılmış. Selçuk, insanların muhtaç hale getirilip ardından yapılan cüzi yardımlarla ‘aşırı yoksul’ olmaktan çıkarılmasını başarı olarak anlatıyor.

TBMM Genel Kurulu’nda, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2019 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin maddelerinin görüşmeleri tamamlandı. HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, öngörülen bütçe açığının 245 milyar lira olduğunu ve bunu karşılamak için borç alınacağını ifade ederek, “Halkın, yaşadıklarını bir kenara bırakıp sizin anlattığınız masallara inanacağını mı düşünüyorsunuz?” dedi. CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ise, “Bütçede halk yok, çiftçi yok, genç yok, üniversite mezunu yok, adalet yok. Bu bütçe sadece birilerine hizmet eden bir bütçeye dönüşmüş” görüşünü dile getirdi.

‘GÖRECELİ YOKSULLUK DEMİYORUM, AŞIRI YOKSULLUK DİYORUM’

Konuşmalarının ardından milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Bakan Selçuk, aşırı yoksulluğun, satın alma gücü paritesine göre günlük 1,90 doların altındaki gelir olduğunu ifade etti. Selçuk, “2003 yılında 2,5 milyon aşırı yoksul vatandaşımız varken, şimdi bu rakam sıfıra inmiş durumda. Bunu söylemek mi suç? Göreceli yoksulluk demiyorum, aşırı yoksulluk diyorum. Lütfen bununla iftihar edelim. Yaptığımız sosyal yardım programlarıyla, daha adil paylaşımlarla bunu sağlayabildik. İnşallah daha geniş programlar sağlayarak, göreceli yoksulluğun da azaltılması noktasında büyük bir ivme kazanacağız.” dedi.

17 MİLYON KİŞİ YARDIMA MUHTAÇ

Sadece Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2020 yılı hariç 5 yılda 1.370 kişi yoksulluk nedeniyle intihar etti. CHP’nin 2002-2018 yılları arasını kapsayan raporuna göre ise geçim sıkıntısı ve ticari başarısızlık nedeniyle 5 bin 485 kişi hayatına son verdi. Yine Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programı’nda yer alan bilgilere göre Türkiye genelinde 16 milyon 831 bin 210 kişi, aldığı sosyal yardımlarla karnını doyuruyor.

AŞAĞIDAKİ HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

https://www.tr724.com/bakan-dogru-soyluyor-yoksulluk-yok-aclik-var/

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin