Bakan Pakdemirli’nin ‘hurda’ dediği uçakların ‘uçuş belgesi’ ortaya çıktı

İzmir’in 3 ilçesinde çıkan ve 3 günde durdurulamayan yangınların ardından gündeme gelen söndürme işinin özelleştirilmesi ve Türk Hava Kurumu’nun devre dışı bırakılması süreci tartışılmaya devam ediyor.

Tartışmaların odağında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin İzmir’deki yangın sırasında kullanılmayan söndürme uçaklarının 3’ünde motorun olmadığını, diğer üçünün de yağ kaçırdığını söylemesi var.

Pakdemirli, “Orman personeli binmek istemiyor. Emniyetli değil. Emniyetli bulan varsa, bu kadar çok savunan varsa, apronda duruyor, buyursunlar uçsunlar” demişti.

THK hazırlığını yapmış

Ancak Cumhuriyet gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu’nun yayınladığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) belgeleri Bakan Pakdemirli’yi yalanlıyor. Dünyanın saygın kurumları arasında gösterilen SHGM, Türk Hava Kurumu’nun elindeki 5 uçak için uçuşa uygunluk belgesi vermiş. Altıncı uçak için de “İki saatlik test uçuşunun ardından görmeliyiz” demiş.

Bu bilgileri paylaşan Mollaveisoğlu, ardından şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Türk Hava Kurumu, yangın söndürme işinin dışında bırakıldığı halde 5 uçağı için yine de hazırlığını yapmış, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden uçuşa elverişlilik belgesini almış. Asıl soru, THK hazır olduğu halde Orman Bakanlığı’nın ve Pakdemirli’nin THK’yi, yangınla mücadeleye neden davet etmediğidir.

Bakanlığa ihalesiz iş yapma yetkisi

Ulaştığımız bir başka belge ise çarpıcı. Bu yılın haziran ayında alelacele bir kanun çıkarılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan imzalı kanun, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan mal ve hizmet alımlarının usul ve esaslarında değişiklik yapılması ile ilgili. Bu kanuna göre bakanlık hava ve kara araçları dahil her türlü ihtiyacını doğrudan temin yolu ile satın alıp kiralayabilecek.

Yani ihale yapmadan istediği firmayı çağırıp ihtiyaçlarını o firmadan karşılayabilecek. Bakanlığa verilen ihalesiz iş yapma yetkisinin sonuçlarını yaşıyor Türkiye. Bu yetki ile özel sektöre yönelen bakanlığın, hangi iş ve işlemleri yaptığını açıklamasını bekliyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin