Belgesi çöpten çıktı: Türkiye ve Rusya, muhtemel ABD yaptırımlarına karşı toplantı yapmış

Türkiye ve Rusya hükümetleri arasında muhtemel ABD yaptırımlarına karşı alınacak önlemlere ilişkin geçen ay bir toplantı düzenlendiği ortaya çıktı. Toplantıya ilişkin belge, Moskova yakınlarında çöpte bulundu.

Belgeye göre, görüşmede küresel para transferinde kodlar sistemi olarak da bilinen ‘SWIFT’e alternatifler konuşuldu. Toplantının S-400’lerin alındığı dönemde gerçekleşmesi dikkat çekti. Resmi toplantı tutanağının nasıl çöpten çıktığı anlaşılamadı.

BBC Türkçe’nin Bloomberg haber ajansından aktardığı habere göre; Türkiye ve Rusya arasında muhtemel Amerikan yaptırımlarına karşı temmuz ayında acil bir toplantı düzenlendi. Toplantıda Rusya Merkez Bankası’nın Brüksel merkezli küresel bankalararası ağ SWIFT’e (uluslararası para transfer sisteminde bankalara verilen kodlar sistemi) alternatif olarak geliştirdiği finansal sisteme Türkiye’nin nasıl dahil olabileceği konuşuldu.

Rus ajansı belgeleri yayınladı

Bu toplantıya dair tutanağın Moskova yakınlarındaki bir çöpte bulunmasının ardından görüşme hafta başında Rus basınına yansıdı.

Rus haber ajansı Baza’nın Telegram hesabından paylaştığı tutanağın fotoğrafında Rus Maliye Bakanı ile Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu arasında gerçekleştirilen toplantının detayları görülüyor.

Rusya Maliye Bakanı Alexei Moiseev, bu toplantının gerçekleştiğini telefonda Bloomberg’e teyit ederken toplantıda ele alınan meseleler hakkında müzakerelerin halen devam ettiğini ve bu konuların üzerinde çalışıldığını, imzalanacak genelgeye göre ilerleneceğini söyledi.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili de görüşmeyi Bloomberg’e teyit etti; ismini vermek istemeyen yetkili rutin konuların konuşulduğunu belirterek detay vermedi.

Putin: Çin de ağa katılabilir

Rusya Merkez Bankası, Kırım’ın ilhakının gerçekleşmesinin ardından yaptırımlara maruz kalması sebebiyle SWIFT sisteminden dışlanması durumunda kullanmak ve ‘dış riskleri azaltmak’ için 2014 yılında alternatif bir bankalar arası sistem kurmuştu.

Bu sistem, bankalar arası iletişimi SWIFT kodlarına çevirerek iletişimin aksamamasını amaç ediniyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin, haziran ayında bu ağa Çin’i de katmak için görüşmelerin sürdüğünü söylemişti.

Atık şirketi araştırılacak

Belgeye göre yetkililer ayrıca kendi para birimlerinde ticaret yapmayı da toplantıda ele aldı. Toplantı o kadar acil bir şekilde gerçekleşti ki Rusya Maliye Bakanlığı mali politikalar departmanının yardımcısı görüşme masraflarını ve Türk yetkililerin Moskova havalimanı yakınlarındaki konaklama masrafını kişisel olarak karşıladı; belgede bu masrafların karşılanmasının talep edildiği yer aldı.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın basın birimi ise atıkların imhasından sorumlu şirket ile belgenin nasıl ortaya çıktığının görüşüleceğini aktardı.

Türkiye, Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminin teslimatına temmuz ayında başlamıştı. Bu durum, Türkiye-ABD ilişkilerinin yeni bir sürece girdiğini göstermiş; Washington’ın bir yaptırım paketi devreye sokup sokmayacağına dair tartışmaların ortaya çıkmasına yol açmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin