Babacan: Merkez’in döviz rezervini cayır cayır satıp eksi 60 milyar dolara indirdiler

“Merkez Bankası rezervi 100 milyar dolar” diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini yalanlayan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, AKP iktidarının Merkez Bankası’nın döviz rezervini eksi 60 milyar dolara indirdiğini söyledi.

NATO Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Brüksel’e hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Erdoğan, Merkez Bankası’nın döviz rezervinin 100 milyar dolar seviyesine ulaştığını ileri sürmüştü.

Kars’ta partisinin 1. Olağan Sarıkamış İlçe Kongresi’nde konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ı Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atadıktan sonra Merkez Bankası’nın rezervinde bulunan 130 milyar doların cayır cayır satarak eksi 60 milyar dolara düşürdüğünü belirtti.

Sözlerine Sarıkamış şehitlerini anarak başlayan Babacan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

 ”HALKIN MORALİNİ BOZAN TELEVİZYON DEĞİL, HÜKÛMET”

“3Y ile başlayan parti 3Y ile gidecek gibi görünüyor. Gençler sosyal medyada paylaşım yapmaktan, yapılmış paylaşımı beğenmekten korkuyor. Türkiye baskı ve korkuyla yönetilen bir ülke haline geldi. Bizim kültürümüzde sabır var, ümit var. Yoksulluktan canına kıyma diye bir şey yok. Bu hükûmet maalesef bunu da yaşatıyor. RTÜK yayın yasağı getirdi; ‘Televizyonlar bu yoksulluk intiharları haberlerini yayınlayamaz, halkın morali bozuluyor’ dedi. Halkın moralini bozan televizyon değil, hükûmetin kendisi.”

”MERKEZ BANKASI’NIN 130 MİLYARLIK DÖVİZ REZERVİNİ CAYIR CAYIR SATTILAR”

“Taraflı cumhurbaşkanı göreve başlayıp akraba bakanı görevlendirdikten sonra Merkez Bankası’nın tam 130 milyar dolarlık döviz rezervini cayır cayır satarak şu anda eksi 60 milyar dolara indirdiler. Merkez Bankası’nın kasalarında 90 milyar dolar civarında döviz ve altın görünüyor ama onlar dışarıdan borç alınmış. Hatta dışarıdan alınanın da 60 milyar doları da satılmış, onun için eksi 60’a düşmüş.”

”MERKEZ BANKASI’NIN PİYASAYA 150 MİLYAR DOLAR BORCU VAR”

“Merkez Bankası’nın şu anda piyasaya 150 milyar dolar borcu var, bunun karşısında elinde sadece 90 milyar dolarlık döviz ve altın varlığı var. Bir ülkenin Merkez Bankası bu hale düşürülür mü? Yazık günah değil mi? Sizin döviz rezerviniz eksiye düşünce döviz kurlarını kontrol edebilecek herhangi bir güç elinizde kalmıyor. 2018 haziranından bu yana üç ciddi kur krizi yaşadık.”

”REZERVLERİ DAMLA DAMLA BİRİKTİRDİK, YILLARIN EMEĞİDİR”

“Geçen ‘Merkez Bankası’nın rezervinin ne olduğu sorulur mu?’ diyor. Tabii sorulur. Biz onu damla damla biriktirdik. Bu milletin ihracatçısının, üretip ihraç eden çiftçinin, turizm sektöründe çalışan garsonun, aşçının, işçinin alın teriydi. 27 milyardan alıp 136 milyar dolara çıkarttık. Yılların emeğidir. İki yılda çarçur ettiler. İçimiz cız ediyor.”

”HÜKÛMETİN DÖVİZ KURLARINI KONTROL ETME İMKÂNI KALMADI”

“Gübre, ilaç, motorin tamamen döviz. Döviz kurunu kontrol edemiyorlar çünkü Merkez Bankası artık bağımsız değil. Hükûmetin sürekli bilinçsiz müdahalesi var. Bunun sonucunda enflasyonu da döviz kurlarını da kontrol etme imkânı kalmadı.”

”MALİYETLER ARTTI, SATIŞ FİYATI O KADAR ARTMADI, SATIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

“Dört kalemdeki maliyet artışlarını söyleyeyim. Bir yılda üre gübresinde yüzde 235, süt yeminde yüzde 76, mazot fiyatında yüzde 32, saman fiyatında yüzde 72 artış var. Çiftçinin borcu 150 milyarı aştı. Sadece bir sene. Maliyetler arttı ama satış fiyatları o kadar artamıyor. Vatandaşın satın alım gücü artamıyor. Devlet emekliye, asgari ücretliye açıkladığı enflasyon oranıyla zam veriyor. Dışarıdaki gerçek enflasyon farklı. TÜİK yüzde 16 açıkladı. Buna kim inanır?”

”BİZİM DÖNEMİMİZDE ÇİFTÇİMİZİN YÜZDE 99’U BORCUNU ÖDEYEBİLİYORDU”

“Çiftçinin toprağına, traktörüne haciz uygulamasını kaldıracağız. Bazıları diyor ki ‘Bankacılıkta bu olur, haciz koyarsın’. 11 yıl Ziraat Bankası’ndan sorumlu oldum. Bizim dönemimizde böyle bir şey yoktu. Tarımsal kredilerin ödeme oranı yüzde 99’du. Çiftçimizin yüzde 99’u borcunu gününde ve tam ödüyordu. Genel ekonomik düzen sağlam olunca, ekonominin çarkları dönünce, yüzler gülünce borç ödemek kolaylaşıyor.”

”CUMHURBAŞKANININ HER ŞEYDEN ANLAMASI ŞART DEĞİL AMA BİLMEDİĞİNİ BİLMELİ”

“Türkiye bir dönem AB sürecinde çok başarılıydı. Türkiye’yi AB standartlarına yükseltmeyi hedefleyen bir kadro o başarıyı elde etti. Dış politika saygın, itibarlı, başarılı bir ülkeydik. Çünkü uluslararası ilişkiler uzmanı düzgün insanlar işin başındaydı. Bir ülkenin başbakanı ya da cumhurbaşkanının her şeyden anlaması şart değil ama bilmediğini bilmesi lazım.”

”DEVA PARTİSİ SİYASETİN İŞ ÜRETME KISMINDA”

“Muhalefet partileri genelde problemleri ortaya koyuyor. Ancak dikkat edin, çözüm üreten kim var? Neyi yapacaklar diye sorduğunuzda orada koskoca bir boşluk var. Siyasetin bir laf üretme bir de iş üretme kısmı var. DEVA Partisi siyasetin iş üretme kısmında. Ayağı yere basan sağlam, tutarlı, uygulanabilir eylem planlarını vatandaşlarımızla paylaşıyoruz.”

”BU ÜLKENİN TOPRAĞINI, SUYUNU KORUYACAĞIZ”

“Bu milletin daha fazla fakirleşmesine müsaade etmeyeceğiz. İşsizliği hızla gerileteceğiz. Aileleri kara kara düşünmekten kurtaracağız. Gençler yarınlarına endişeyle değil, heyecan ve ümitle bakacak. Bu ülkenin doğasını, mavisini, yeşilini, toprağını, suyunu koruyacağız.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin