Azerbaycan kökenli işadamı Mubariz Mansimov neden gözaltına alındı?

HABER-YORUM  | Av. MEHMET TAHSİN

Pazar sabah saatlerinde “Azerbaycan kökenli işadamı Mubariz Mansimov’un FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındığı” haberleri gündeme düştü.

Palmali Grup‘un kurucusu Azerbaycan kökenli Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında sabah saatlerinde Mali Şube ekiplerince evi basılarak aranmış ve ardından gözaltına alınmıştı.

Bu sıradan bir haber değil. Çünkü Mubariz Mansimov dediğiniz kişi sıradan bir iş adamı olmayıp, Erdoğan ailesiyle iş ilişkisi olan biri.

Peki nasıl bir iş ilişkisi bu?

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

BİLAL ERDOĞAN’IN GEMİCİKLERİ

Hikaye şöyle: Recep T. Erdoğan’ın oğlu Bilal, gemi işine merak salınca, amcası Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen’le birlikte BMZ Group adlı denizcilik şirketini kurarlar.

İşte bu BMZ Group, gemi alabilmek için Palmali Holding’in kapısını çalar. Palmali Holding’in verdiği parayla tanesi 18 milyon dolardan gemiler/gemicikler satın alır. Daha sonra da bu gemileri Mansimov’un sahibi olduğu Palmali Denizcilik’e 10 yıllığına kiralar. Gemi almak için alınan paranın Palmali Holding’e nasıl ödendiği ise belli değil! (Kaynak: Deniz Haber)

Yıllar önce (2007 yılı) Kadir Çöpdemir’in boşluğuna gelip “Oğlunuz Bilal nasıl gemi sahibi oldu?” sorusuna Erdoğan, “Gemi var gemicik var. Bizimkisi gemicik…” cevabını vermiş ve taksitle ucuza aldığını, geminin çalışarak kendi taksitlerini ödediğini anlatmıştı. Biz de milletçe yemiştik.

Meğer gemi sahibi olmanın yolu yöntemi buymuş. Mansimov’un parasıyla Mansimov’un gemisini almak! “Elin taşıyla elin kuşunu vurmak” derler buna.

Eroğan’ın eniştesi Ziya İlgen, Masimov, Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve Mehmet Ağar gemi indirme töreninde birlikte…

MEHMET AĞAR-MÜBARİZ  MANSİMOV İLİŞKİSİ

Erdoğan ailesine çok yakın olan Mansimov, aynı zamanda eski siyasetçi Mehmet Ağar’a da yakınlığıyla biliniyor. Mehmet Ağar Mansimov’un iş yerini kendi ofisi gibi kullanacak kadar yakın biri. Mehmet Ağar denince herkesin aklına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geldiğini, Soylu’nun Ağar’ın hükümet içindeki adamı olduğunu da bir kenara kaydedin.

Ağar’ın oğlu Zülfü Tolga Ağar ise Palmali Grup’a ait Bodrum’daki Yalıkavak Marina’nın bir dönem müdürlüğünü yapmış. Sonradan Elazığ Milletvekili seçilen oğul Ağar, bir konuşmasında “Tayyip Erdoğan bana Allah gibi geliyor.” demişti.

Erdoğan’dan korktuğu kadar Allah’tan korkmuyor olsa gerek, geçtiğimiz haftalarda gencecik bir kızın ölümüne sebep olmakla suçlandığı halde bunu çıkıp yalanlamadı ve babası sayesinde elini kolunu sallayarak gezmeye devam ediyor.

Demem o ki Mubariz Mansimov, hem Recep T. Erdoğan hem de Mehmet Ağar’la dostluk kurmayı becerebilmiş bir ip cambazı. Peki ne oldu da böylesine güçlü ilişkileri olan biri bir sabah “FETÖ üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alındı.

Birkaç ihtimal akla geliyor.

SÜLEYMAN SOYLU – BERAT ALBAYRAK ÇEKİŞMESİ Mİ?

Bunlardan birincisi, Ağar’ın hükümet içindeki en etkili adamı Süleyman Soylu ile Erdoğan’ın damadı ve ailenin Erdoğan sonrası Cumhurbaşkanlığı’na hazırladığı Berat Albayrak’ın arasının açık olması. Yargıda uzun süredir su yüzüne çıkmış olan İstanbul Grubu ile Ankara Grubu arasındaki çekişme. Erdoğan ailesinin, özellikle Serhat ve Berat Albayrak kardeşlerin kontrolündeki Pelikan Grubu ile, İstanbul Adliyesi’ndeki Hakyol cemaatine mensup hakim ve savcıların da yer aldığı, çete, önüne çıkan her kim olursa olsun hayatını karartabiliyor.

Mansimov bu çekişmenin kurbanı olmuş olabilir. Medyada zaman zaman buna dair haberler çıkıyor olsa da bana göre bu ihtimal Mansimov’un gözaltına alınması için yeterli bir gerekçe sayılmaz.

ERDOĞAN AİLESİYLE OLAN TİCARİ İLİŞKİLER Mİ BAŞINI YAKTI?

İkinci ihtimal daha akla yatkın. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Mübariz Mansimov’un parasıyla alınan BMZ Grup’a ait gemiler, yine Mubariz Mansimov’a petrol taşıması için geri kiralanmıştı. 3 yıl önce bir internet sitesinde buna dair yayınlanan haber şu ana kadar yalanlanmadı.

Palmali Denizcilik’in gücü Rus ve Azerbaycan petrol şirketleri ile yaptığı uzun süreli tekel taşıma sözleşmelerinden doğuyordu. Bunlardan en büyüğü Lukoil, Azerbaycanlıların kontrolünde ama Gazprom’dan sonra Rusya’nın en büyük şirketi.

Son yıllarda ne olduysa, Palmali Denizcilik’in hem Azerbaycanlılar hem de Ruslarla arası açıldı. Lukoil, Palmali Denizcilik ile olan taşıma sözleşmesini iptal etti. Bu yüzden Erdoğan ailesi de zarara uğramış oldu. 

Bu bilgiler ışığında baktığımızda, Erdoğan ailesinin parasını batıran Mansimov’un, “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla gözaltına alınması pek sürpriz görünmüyor. Zaten Süleyman Soylu ile sürtüşme halinde olan Berat Albayrak için bu operasyon kaçınılmaz olmuş olabilir. Böylece hem Ağar’la (Soylu ile) yakınlığın hem de batan paraların hesabı sorulmuş olur.

MANSİMOV’UN İPİNİN ÇEKİLMESİNİ PUTİN Mİ İSTEDİ? 

Son iddia daha da ilginç. Palmali Denizcilik’in taşıma sözleşmesi iptal edilince, Mübariz Mansimov, İngiliz Mahkemelerinde Lukoil aleyhine büyük bir dava açtı. Reuters’te yer alan habere göre Mansimov, yaklaşık 2 milyar dolar tazminat talep ediyor Ruslardan.

Erdoğan’ın son Rusya seyahatinde bu konu gündeme gelip gelmediğini bilmiyoruz. Ama Rusya dönüşü bu operasyonun yapılmış olması bu ihtimali güçlendiriyor.

Bu yazıyı yazarken ekrana düşen son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’le bir telefon görüşmesi yapmış. Haberde her ne kadar “ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.” dense de Mansimov konusunun gündeme gelmiş olma ihtimali yüksek.

Bütün bu olanlardan sonra “AKP iktidarı Azerbaycan-Rusya menfaatlerinin Türkiye’deki koruyucusu mu?”sorusunu sormadan edemiyor insan. 

Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek.

Bekleyip göreceğiz.


Erdoğan ailesinin tanker filoları ile ilgili yeni iddialar; O işadamları 30 milyon dolar ödemiş


Malta Belgeleri neyin habercisi? [Adem Yavuz Arslan]


Kılıçdaroğlu Pandora’nın Kutusu’nu açtı: Gemicikler, filolar, off-shore hesaplar


 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin