Avukat Feti Ün Ağabey

YORUM | Av. NURULLAH ALBAYRAK

Türkiye tam bir tezatlıklar ülkesi. Birinin beyaz dediğine başka birisi kara diyebiliyor. Hatta evrensel olduğunu ve değişmeyen doğrular içerdiğini düşündüğümüz dini ve ahlaki konularda bile zıt fikirlerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Kuran’ı Kerim’de yer alan bir ayetten yola çıkarak ya da İslam tarihinde yaşanmış bir vakıayı örnek göstererek taraflar birbirlerine kafir, münafık, hain diyebiliyor.

Aslında tereddütsüz olan bazı tanımlar siyasilerin değerlendirmesine göre belirleniyor ve hangi partiyi destekliyorsanız desteklediğiniz partiye göre ifadelerin anlamları da değişiyor. Aynı konuyla ilgili iktidar partisi olunca başka muhalefet partisi olunca ise bambaşka bir değerlendirme yapılabiliyor. AKP’nin muhalefette iken söylediği şeylerle iktidarda söylediklerinin taban tabana zıt olduğunu görmek için özel bir çabaya bile gerek yok.

BU YAZIYI YOUTUBE’DA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Ne yazık ki AKP İktidarı, yaşanan tezatlıklar yetmezmiş gibi Anayasayla, yasalarla, yargısal içtihatlarla, evrensel hukuk kriterleriyle belirlenmiş olan suç tanım ve eylemlerine de başka anlamlar yüklemeyi başardı. Bir kesimin kahraman dediğine AKP iktidarının tanımlamasıyla vatan haini denilebiliyor. Yasaların hak dediğine, AKP iktidarı tarafından suç denilebiliyor. Muhalif olmaya, iktidarın icraatlarını eleştirmeye, iktidarın yanlışlarını yüksek sesle dile getirmeye (muhalefet partilerinin de desteğiyle) silahlı terör örgütü suçu denilebiliyor ve insanlar bu suçlamayla türlü zulümlere ve haksızlıklara maruz bırakılıyor.

Cezaevinde beyin kanaması geçiren avukat Feti Ün hayatını kaybetti – BoldMedya

Örnekleri çoğaltmak mümkün ancak Avukat Feti Ün ağabeyin yaşadıkları üzerinden ortaya çıkan çarpıklığı, haksızlığı, hukuksuzluğu ve de ahlaksızlığı bir kez daha anlatmak istiyorum.

Maalesef dün Avukat Feti Ün Ağabey’in cezaevinde beyin kanaması geçirip sonrasında da vefat ettiği haberini aldık. 64 yaşında zulüm kurbanı olarak bu dünyayı terk etti. Her bir ölüm gibi Feti Ağabey’in vefatı da bizlerden bir parça götürdü.

AA’nın yaptığı habere göre, Sayın Fethullah Gülen’in bir dönem avukatlığını da yapan Feti Ün’e İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 12 yıllık hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından 22 Ocak 2020 tarihinde onanmış ve 11 Kasım 2016 tarihinden beri tutuklu olan Avukat Feti Ün’e verilen hapis cezası kesinleşmiş.

AA’nın haberinde şöyle diyor: “İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Feti Ün, 11 Kasım 2016’da tutuklanmıştı. Ün’ün, terör örgütü elebaşı Gülen ile kapatılan Zaman gazetesinin basıldığı, kayyum atanan İzmir’deki Kule Matbaasının da avukatlığını yaptığı belirlenmişti. Yargılama sürecinde hakkındaki suçlamaları reddeden Ün, bir dönem örgüt elebaşı Fethullah Gülen’in avukatlığını yaptığını, bunu inkar etmediğini belirtmişti.”

Bu haberden de anlaşıldığı üzere Avukat Feti Bey’in suçlanmasının, tutuklanmasının, mahkum edilmesinin ve Yargıtay tarafından da kararın onanmasının gerekçesi olan suçlama sadece Sayın Gülen’in avukatlığını yapmış olması.

Avukat Feti Bey’in yargılamasını İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi yaptı. Bu mahkeme, bu dönemde verdiği kararlarla tarihe adını yazdı! Tarih 13. Ağır Ceza Mahkemesini anlatacağı gibi Feti Bey’i de anlatacaktır.

Avukat Feti Ün Bey’le ortak bir arkadaşımızın cenazesinde görüşme imkanım olmuştu. Bunun dışında başka bir görüşmemiz de olmadı. Bende bıraktığı izlenim nezaketli, herkese karşı saygılı, mesleki tecrübesine göre fazlasıyla mütevazı, iyi bir hukukçu ve tam bir beyefendi olduğuydu. Kendisini tanıyanların da söylediklerime şahitlik edeceğini biliyorum.

Tanıyanlar, tanımasa dahi bir kez gören herkes Feti Ün’ün suçla, yasadışı bir işle ilgisinin olmayacağını söyleyecektir. Oysa iktidarın ve muhalefetin yaşattığı tezatlıklar nedeniyle, 1990-1994 yılları arasında, yani 30 yıl önce Sayın Gülen’in avukatlığını yapmış olmaktan dolayı terör örgütü üyesi olmak iddiasıyla hakkında dava açıldı ve İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri tarafından da, avukatlık yapmış olması artırıcı neden olarak kabul edilerek 12 yıl hapis cezası verildi.

30 yıla aşkın bir süre avukatlık yapmış, avukatlık öncesinde de savcılık yapmış bir hukukçuya çok ciddi bir haksızlık yapılmasına rağmen, mahkeme heyetine karşı sesini yükselttiğine dair bir haber olmadı. Nezaketli kişiliğini kendisine haksızlık yapan hakimlere karşı da göstermiş. Aslında karakterinin gereğini yapmış, karar veren hakimlerin yaptığı gibi!

Bankaya para yatırmak, okula çocuğunu göndermek, dernek, sendika üyesi olmak, Kimse Yok Mu derneğine bağış yapmak gibi aslında iftihar edilecek bazı davranışlar, iktidarın ahlaksız politikası sayesinde zihinlerde suç olarak kabul edildi ve iktidarın mahkemeleri tarafından da buna uygun kararlar verildi. Cemaat mensuplarının avukatlığını yapmak da bu kapsamda suç olarak takdim edildi ve hukuku hiçe sayan hakimler tarafından da bu hukuksuzluk tescil edildi.

İktidar ve iktidar medyasının tezatlarına, uydurmalarına, yaftalamalarına bakmayın. Gerçekten saygı duyacağınız, her hareketini hayranlık dolu gözlerle izleyeceğiniz, varlığını hissetmekten mutluluk duyacağınız bir kişiydi Avukat Feti Ün.

Feti Ün Bey, iktidarın yaftalamasının mağduru olmuş ilk ve tek kişi de değil ne yazık ki. Onun gibi saygı duyulan, çevresi tarafından sevilen, sayılan, insanlığa ve insanlara faydalı binlerce kişi de hukuksuz ve ahlaksız mücadelenin mağduru oldu.

Umarım yalanla gerçeğin, doğruyla yanlışın, haklıyla haksızın karıştırılarak yaşatılan hukuksuzluklar son bulur ve yeni bir ölüm haberi olmadan cezaevinde bulunan tüm masumlar tahliye olur. Umarım Feti Ağabey bizlere hakkını helal eder.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

 1. Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun inşallah.

  PKK ile hiçbir ilgimiz olmadığı halde, sırf kürt olduğumdan anamdan emdiği sütü 28 Şubat döneminde burnumdan getirdiler. Malıma ve huzuruma çöktüler.. O dönem inancım gereği sığınma ihtiyacı hissettiğim hizmet hareketinin içindende gene Kürt olduğumdan vebalı muamelesi gördüm. Genede cemaatı hizmetlerinden dolayı takdir ediyordum.. Beni o dönem cemaate yakınlaştırmayan şahıslardan birincisine 15 Temmuzdan sonra yardım maksadı ile evinde ziyaret ettiğimde, sn Gülen e nefret ifadelerini duyanda bildim ki, bu tipler tamamen menfaat maksatlı yer almışlar…

  O yüzden siz haksızlığa uğrayanları çok çok iyi anlıyorum. Aynı zülmü bire bir yaşamış biri olarak yalnızca Allah’a sığındım. Aradan yıllar geçti. Ve asla zalimin yanında yer almam. Benim dostum yalnızca mazlum ve masumlardır. Kardeşimde olsa zalimler için yaşasın cehennem..
  Bu son cümleyi deme kıvamına ekseriyeti gelmişse eğer, o zaman zülümler biter.

  Allah tekrar Feti Ün e rahmet etsin inşallah.

  • Öğrenilmesi gerekenler vardı, elenmesi gerekenler vardı, düzelmesi gerekenler vardı. Geçmişte tepeden konuşan, bu hizmetin ruhuna aykırı kaçan insanlar hakkında konuşmak bile adeta tabuydu, yasaktı. Şimdi dediğiniz gibi bu kişilerin elendiğini, cephe değiştirdiğini ve kendileri için laf söyletmeyenleri hedef seçtiğini gördük. Umarım herkes çıkarması gereken dersleri çıkarıyordur. Bir mesafe katedildi ama dediğiniz gibi istenen kıvam oluşmadıkça hamurun yoğrulması devam eder. Halen daha en temel meseleleri anlayamamış, çözememiş insanlar da görüyorum. Meyvedeki hamlık, güneşte piştikçe geçer. Ne yazık ki arada güzel insanlar da böyle sıkıntılara maruz kalıyor, gönül ufkumuzdan kayıp gidiyor. Her işte bir değil binler hayır vardır. Bize düşen tevekkül.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin