Asker sokağa çıktığında…

BÜLENT KORUCU

15 Temmuz’da asker sokağa çıkarıldığında, üçü rütbeli 13 asker Cumhurbaşkanlığı Sarayının kapısına gitti. İki binden fazla özel eğitimli polisin koruduğu yere sadece ve sadece 13 asker…

15 Temmuz’da 38 asker Taksim Meydanı’nı ‘kuşattı’. Normal günde tinerci sayısı bile daha fazladır o alanda ve bu sayıda asker heykeli kuşatmaya bile yetmedi. O gece çekilen fotoğraflara bakın erlerin yüzündeki panik, şaşkınlık ve acınası halleri görün.

15 Temmuz’da bir binbaşı komutasındaki 59 rütbeli ve 25 erden oluşan 85 ‘darbeci’, 4 polis tarafından teslim alındı. 03.00’te Ankara’ya gelmek üzere yola çıkan füze bataryalarını taşıyan konvoy il girişinde sadece bir polis başmüfettişi ve ona yardımcı olan 3 trafik görevlisi tarafından engellendi. Polis başına 20’den fazla asker düşüyor. 

15 Temmuz’da 28. Mekanize Tugayı’ndan çıkarılan tanklar Ankara’nın caddelerinde kayboldu. 36 araçtan, sadece 8’i Genelkurmay’a ulaşabildi. ‘Genelkurmay’a saldırı var’ diye sokağa çıkarılan askerler, telsiz bağlantısı kesilip başı kopmuş tavuk gibi ortada bırakıldı.

Erdoğan ayrıldıktan iki saat sonra Marmaris’e gönderilen SAT birliği, Sakarya’da Valilik binasına giden ve kumpası anlayınca Emniyet’e sığınan EMASYA mangaları, köprüyü tutmak için Yalova’daki kamptan otobüslere doldurularak köprüye getirilip halka linç ettirilen Hava Harp Okulu öğrencileri, boş silahla Genelkurmay’ın bahçesine bırakılan Harbiyeliler… AKP İstanbul İl Başkanlığı’na gidip Başkanla görüşmek için randevu talep eden, bunun için silahını özel kaleme bırakanlar, araç bulamadığı için Digitürk yayınını kesmeye belediye otobüsüyle giden 43 asker…liste uzayıp gidiyor.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

15 Temmuz gecesi sokağa çıkan askerlerin ufak bir kısmına emir komuta zinciri içinde darbe yapılıyor havası verilmiş. Geriye kalan büyük bölüm terör saldırısı ve tatbikat gibi yemlerle çekilmiş tuzağa. Halkla karşı karşıya gelen askerlerin kayıtlara geçen şaşkınlığı ve hiç orantılı olmayan güçlere teslim olmaları bu yüzden. İstanbul Valiliğinin önünde televizyondan darbeyi öğrenip yığılıp kalan askerler buna en güzel örnek.

Kendi askerine kumpas kuran bir devlet…

15 Temmuz’da asker sokağa çıkmadı, sokağa bırakıldı, terkedildi. Hem de bizzat Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları tarafından. Darbe senaryosuna inandırıcılık katacak miktarda figürana ihtiyaçları vardı. Bazıları ‘emir komuta zinciri içinde bir darbede dışarda kalıp suçlu duruma düşmekle’ korkutuldu. Buna ihtiyaç duyulmayan alt rütbeliler ya da rütbesizler tatbikat ve terör saldırısı yalanıyla tuzaklara çekildi.

Sonuç sadece o gün hunharca katledilen harbiyeliler, işkencehanelerden geçirilen kurmay subaylar ve ailesine tecavüz tehdidiyle ifade imzalatılan askerler değil… Artık şehitler ‘tane’ hesabıyla söylenip geçiliyor; ayıp ve suç işlerken hayatını kaybetmişler gibi gizlice defnediliyor. Daha önemlisi binlercesi Suriye ve İdlib’de ne için olduğunu bilmedikleri bir savaşın ortasında ölümle burun buruna yaşıyor. 

Bu arada en büyük mağdur Hulusi Akar’ı da unutmayalım. Adamcağız her sabah hangi sivil kıyafeti giyeceğini düşünmekten helak olacak neredeyse! Kendisi öyle diyor. Gerçekten acınacak halde!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin