Asırlık gecikme: Atina’da ibadete izin verilecek ilk cami nihayet açılıyor

Atina'da Müslüman topluluklar resmi bir cami bulunmadığı için apartman dairelerini, garajları ya da spor salonlarını ibadet alanına çeviriyor.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, ibadete izin verilecek ilk camii kapılarını nisan ayında açacak. Atina’da Osmanlı döneminden kalma diğer camiler ibadete kapalı. Bunlar genellikle müze ve sergi salonu olarak kullanılıyor.

BBC Türkçe’nin Yunan makamlarına dayandırdığı habere göre, inşaatı tamamlanmak üzere olan camide 300 erkek ve 50 kadın için ayrı ibadet yeri olacak. Caminin imamının Sunni, yardımcılarının ise İslam dininin diğer mezheplerinden seçilmesi planlanıyor.

Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Genel Sekreteri Yorgos Kalaytiz, caminin tam teşekküllü işlerliği için istihdamın devam ettiğini belirtti.

Bu yapı camiye değil büfeye benziyor

Cami projesinin maliyeti yaklaşık 1 milyon euro. Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne ait tahsis edilen arazide yer alan yapılar camiye dönüştürülüyor. Ancak Atina’da nüfusu 150 bini bulan Müslüman toplum arasından bazı gruplar camiyi eleştiriyor.

Caminin minaresiz ve megafonsuz olmasına dikkat çeken çap ve hacminin yetersiz olduğunu söyleyen Atina’daki Müslüman Cemaati Derneği Başkanı Pakistanlı Naim Elgandour “Bu yapı şekil itibariyle camiye değil; büyük bir büfeye benziyor.” ifadesini kullandı.

Yunan tarihçi: Bir asır geç kalındı

Öte yandan tarih profesörü Evangelos Hekimoğlu Yunan ETHNOS gazetesinde yayımlanan makalesinde Yunanistan’ın Atina’da cami inşaatına ‘bir asır geç kaldığı, bunu da eksik yaptığı’ görüşünü dile getirdi.

Hekimoğlu, yazısında 1 Kasım 1913 tarihinde Yunan önder Eleftherios Venizelos’un imzasını taşıyan Türkiye ile Yunanistan arasındaki üçüncü protokol gereğince Yunanistan Krallığı’nın “Başkent Atina’da bir; ve civar köylerinde ihtiyaç duyulan 4 ayrı cami inşa edilmesi için gerekli bütçeyi ayıracağı” taahhütü altına girdiğini hatırlattı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin