Venezuela’ya dönen Guaido, halkı mitinge çağırdı

Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido, ülkeye geri döndü. Guaido’yu başkent Caracas’ta toplanan binlerce kişi karşıladı. Guaido’yu karşılayanlar arasında ABD ve AB devletlerinden diplomatlar da vardı.

ABD’nin Kolombiya’ya yolladığı “insani yardım” malzemelerinin Venezuela’ya sokulması girişiminden bir gün önce ülkesinden ayrılan ve bölge ülkelerini gezen Guaido, Ekvador’un ardından sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında ülkesine döneceğini duyurmuştu.

Guaido, ülkeye girişte tutuklanması ihtimaline ilişkin, “Hükümetin beni rehin almaya kalkışması yapacağı en son hatalardan biri olur.” dedi. Yüksek Mahkeme, geçici devlet başkanlığı ilanının ardından Guaido’ya seyahat yasağı getirmişti.

“Risklerin farkındayız, ilerlemeye devam edeceğiz”

BBC Türkçe’nin haberine göre, Caracas’taki havalimanında konuşan Guaido, “Venezuela’dayız karşı karşıya olduğumuz risklerin farkındayız ve ilerlemeye devam edeceğiz.” dedi.

Venezuelalıları bugün ve yarın düzenlenecek mitinglere katılmaya çağıran Guaido, uluslararası şirketlerle görüştüğünü ve bu şirketlerin sağlık, enerji gibi alanlarda yatırım yapmak için ülkeye dönmeyi istediklerini söyledi.

ABD ve AB’den destek açıklamaları

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Twitter’da paylaştığı bir mesajda, Guaido’nun “güvenli dönüşüne karşı herhangi bir tehdide kuvvetle ve kayda değer bir karşılık verilecektir.” dedi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise Guaido’nun herhangi bir şekilde zarar görmesinin “gerginliğin önemli ölçüde tırmanması anlamına geleceğini” ve uluslararası alanda kınanacağını ifade etmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin