Alman uzmandan Kaz Dağları uyarısı: Türkiye için felaket olur!

Ormanlar hakkında kaleme aldığı kitaplar en çok satanlar arasında yer alan ormancılık uzmanı Peter Wohlleben, Kaz Dağları'nın eski haline dönmesinin 500 yıldan fazla süreceğini söylüyor.

Alman ormancılık uzmanı Peter Wohlleben, Kaz Dağları’nda altın için on binlerce ağaç kesilmesinin Türkiye için felakete yol açabileceği söyledi. Yapılan araştırmaların ormanlık alanların hava sıcaklığını 10 dereceye kadar azalttığını ortaya koyduğunu belirten Wahlleben, tek bir ağacın bile vazgeçilmez öneme sahip olduğunu anlatıyor.

Almanya’nın önde gelen ormancılık uzmanlarından Peter Wohlleben, on binlerin protestosuna sahne olan Kaz Dağları’ndaki Kirazlı altın madeni projesi hakkında DW’nin sorularını cevapladı. İşte DW’de yayınlanan söyleşiden önemli bölümler:

ORMANLIK ALANLAR HAVA SICAKLIĞINI DÜŞÜRÜYOR

Soru: Kaz Dağları’nda on binlerce ağacın kesilmesi bölge için nasıl bir sonuç doğurur?
Wohlleben: Özellikle Türkiye için bu bir felaket. Çünkü yaz aylarında sıcaklık çok artıyor ve ormanın olmadığı dağlık bölgelerde de kuraklık artıyor. Almanya’da yürüttüğümüz araştırmalar, ormanın yaz aylarında hava sıcaklığını 10 dereceye kadar azaltabildiğini ortaya koydu. Türkiye’de de durum farklı değil. Özellikle daha yüksek sıcaklığa ve daha büyük kuraklığa yol açacağını bildiğimiz iklim değişimini de dikkate aldığımızda tek bir ağacın bile vazgeçilmez olduğu bir gerçek.

SİNAYÜR SUYA KARIŞIRSA AĞIR SONUÇLARI OLUR

Soru: Kaz Dağları’da çevre felaketine yol açan şirketten skandal açıklamaKanadalı şirket Alamos Gold altın elde etmek için siyanür kullanacak. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Wohlleben: Siyanür çok zehirli. Siyanürün suya karışmasının, hem halka hem doğaya ağır sonuçları olabilir. 10 yıl önce Romanya’da baraj yıkıldı, Türkiye de baraj yıkılmasından ötürü, bir gümüş maden ocağı ile ilgili kötü tecrübeler yaşadı. Bu nedenlerden ötürü siyanür kullanılmamalı. Zaten Avrupa Birliği’nde (AB) 2010 yılından bu yana haklı nedenlerden ötürü siyanür kullanımı yasak. Ayrıca siyanüre kıyasla daha hafif, alternatif yöntemler var. Alternatif olmasına rağmen çevre katili siyanürle işlem yapılacak olunması çifte ahlaksızlık.

YENİDEN ESKİ HALİNE GELEMEZ!

Soru: Alamos Gold CEO’su bölgenin 10 yılda eski haline döneceğini savunuyor. Bu mümkün mü?
Wohlleben: Mümkün değil. Almanya’daki araştırmalarımız da bunu ortaya koyuyor. Bizim de Almanya’da bakir ormanlarımız vardı ama ne yazık ki ağaçlandırma çalışmalarının üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen doğru düzgün bir orman oluşturulamadı. Ayrıca 100 genç ağaç, bir kaç asırlık tek bir ağacın yerini tutmuyor. Şu anda Türkiye’de kesilen ağaçlar işte bir kaç asırlık ağaçlar. Ve yerine dikilecek fidanlar önümüzdeki yüzyıllar boyunca ormanı eski niteliğine kavuşturamayacak.

EN AZ 500 YIL SÜRER!

Soru: Bölgenin yeniden bir ormana dönüşmesi ne kadar sürer?
Wohlleben: Biz Almanya’daki kömür madenciliği dolaysıyla yeniden ağaçlandırma çabalarını iyi biliyoruz. Bir ormanın yeniden oluşumu en az 500 yıl sürer, ki başarı garantisi yok. Oysa şu anda iklim değişikliği, erozyon gibi akut ve çok büyük sorunlarla karşı karşıyayız ve 500 yıl bekleyecek vaktimiz yok. En iyi çözüm ormanların korunmasıdır.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin