Bakanlığın dağıttığı koyunlar öldü, 32 mahalle karantinaya alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında Çanakkale’de 10 çiftçiye dağıtılan 70 koyun çok geçmeden öldü. Hayvanların keçi vebası nedeniyle ölmüş olabileceği belirtiliyor. 32 mahalle karantinaya alındı. CHP, konuyla ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP Grubu, bakanlığın çiftçilere hibe edilen hayvanların kulak küpelerine bakıldığında, Konya’dan getirildiğinin görüldüğünü ancak küpelerin Konya’yı gösterse de hayvanların yurt dışından getirtilmiş olabileceğini ifade etti. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çanakkale ve Kepez Belediyeleri’ne gönderdiği bir yazı ile Merkez Kurşunlu Köyü’nde ‘Koyun-Keçi Vebası’ hastalığının çıktığını belirtti. 32 mahalle için karantina kararı alındığını duyurdu.

BÜYÜK BİR SORUMSUZLUK

Olayların incelenmesi için aralarında CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in de bulunduğu milletvekillerinin TBMM Başkanlığı’na sunduğu Araştırma Önergesi’nde, “Kurban Bayramı öncesi Bakanlık projesi kapsamında çiftçilere dağıtılan hayvanlarda son derece bulaşıcı bir hastalık sonucu ölümlerin görülmesi ve Çanakkale Merkez ilçenin karantinaya alınması büyük bir ihmal ve sorumsuzluğun göstergesi. Bakanlık eliyle Çanakkale’de kurban bayramının başlamadan adeta bitmesine neden olan bu beceriksizlik ve ihmal zincirinin sorumluları ortaya çıkarılmalıdır. Hasta hayvanların kontrolden geçirilmeden çiftçilere hibe edilmesi, sadece Çanakkale’de değil, tüm Türkiye’de bayram öncesi çok ciddi bir tehlike yaratmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin