Albayrak’a ekonomist tavsiyesi: Yatırımcı toplantılarıyla vakit kaybetme, IMF’ye git

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

Gelişmekte olan ülke ekonomileri konusunda uzman ekonomist Timothy Ash, peşpeşe ekonomi paketleri açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ilginç bir tavsiyede bulundu. Ash, Albayrak’a ‘yatırımcı toplantılarıyla vakit kaybetmek yerine, doğrudan IMF’ye gitmeyi’ önerdi.

Sputnik’in haberine göre, Twitter hesabından açıklamalar yapan Ash, “Albayrak’ın yerinde olsaydım, Washington’daki yatırımcı toplantılarını iptal eder, S-400 meselesini çözmeye odaklanır, IMF ile oturur yeni IMF programın nasıl şekillendirileceğini netleştirirdim. D.C.’de başka konularla vaktinizi boşa harcamayın.” ifadelerini kullandı.

“Albayrak’ın programı güven vermeyince…”

Washington’da bulunan ve Albayrak’ın G-20, Dünya Bankası ve IMF toplantıları için ABD’de olduğunu duyurduğu paylaşımı retweet eden Ash, Türkiye ekonomisi ve izlenmesi gereken politikalara ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye-Albayrak’ın programı güven vermekte başarısız olunca lira tekrar zayıflama trendine girdi. 2018’den çıkartılması gereken yegane ders varsa, o da Merkez Bankası’nın politika faizini artırarak bu virajı dönmesi gerektiğidir. İstanbul seçimlerinin ve S-400 meselesinin çözülmesi, ve/veya IMF desteği alınmasına ihtiyaç var.

“İstanbul seçimini ve S-400 konusunu çözmeleri gerekiyor”

İstanbul seçimlerindeki durumu ve S-400 konusunu hızla çözmeleri gerekiyor ve bunu yaparlarsa faiz artırımından kaçınabilirler. Ama S-400’ler konusunda yakında bir çözüm görünmüyor gibi. Eğer bu konu çözülmezse Türk lirası birşey yapılmadığı takdirde değer kaybeder.

Şu anda Washington’dayım ve Türkiye’ye ilişkin hissiyat -ABD ilişkileri açısından- çok kasvetli ve endişeli. Fakat S-400’lerin sevkiyatı olması ve Türkiye’ye yatırım uygulanması çekinceler arasında. Fakat haklısın, (Egemen Candır’ın paylaşımına cevaben) tek umut Erdoğan-Trump kimyasının bu gerilimi uçurumun kenarından geri döndürmesi.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin