Albayrak da itiraf etti; işsizlik fonu, kamu bankalarına aktarılmış

İşsizlik fonunun 'işsizlere' vermek yerine bir kısmının kamu bankalarına aktarıldığı bizzat hükümet yetkilileri tarafından itiraf edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının amacının dışında, kamu bankalarında kullanıldığını itiraf etti. Büyüklüğü 130 milyar lirayı aşan İşsizlik Sigortası Fonu, işçinin yüzde 1, işverenin yüzde 2 ve devletin yüzde 1 oranında ödediği primlerden oluşuyor. İşçiler işsiz kaldıklarında belirli süre ile fondan işsizlik maaşı alabiliyor.

Fonun amacının dışında kullanıldığı İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün soru önergesi üzerine itiraf edildi. Önergeye cevap veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, fon kaynaklarının kamu bankalarında kullanıldığını kabul etti. İYİ Partili Öztürk önergesinde, Eylül 2018’de Halkbank, VakıfBank ve Eximbank’ın 2 gün içerisinde 10 milyar 875 milyon TL tutarında tahvil satarak sermaye yeterlilik oranlarını iyileştirdiklerine dikkat çekti.

Fondan ne kadar aktarım yapıldığını belirtmeyen Albayrak, “Bahsi geçen işlemler 4749 (Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun) sayılı kanunun 12. maddesi çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.” cevabını verdi. Albayrak’ın belirttiği yasanın ‘nakit, borç ve risk yönetimi’ başlıklı maddesinde, kamu kaynaklarının nasıl değerlendirileceği düzenleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin