KTÜ Rektörü, üniversiteyi aile şirketine çevirmiş!

KTÜ Rektörü Süleyman Baykal'ın, üniversiteyi aile şirketine çevirdiği ortaya çıktı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Süleyman Baykal’ın üç kızının, iki damadının ve bir yeğeninin üniversitede öğretim görevlisi olduğu ortaya çıktı. Üniversitedeki bir öğretim görevlisinin yerel bir gazeteye gönderdiği mesaja göre, rektörün yakınları ‘özel’ sınavlarla işe alınmış.

Türkiye’deki üniversitelerde görev yapan rektörlerdeki yetki, hiç kimsede yok! İstedikleri kişiyi üniversiteye alıyor, kadro veriyor ve maaş bağlıyorlar. Üniversitelerdeki eş, dost ve akraba atamalarına bir yenisi daha eklendi. KTÜ’de görevli bir öğretim görevlisinin aktardıklarına göre, rektörün çok sayıda yakını üniversiteye ‘kişiye özel’ sınavlarla alındı. Öğretim görevlisi, Kuzey Ekspres adlı yerel gazeteye gönderdiği mesajla üniversitede yapılan atamaların iç yüzünü açığa çıkardı.

DAMAT İÇİN SINAV YERİ DEĞİŞTİRİLDİ

İşte o mesaj: “Öğretim üyeliği kadrosunun biri, Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu’nda. Normalde sınavın orada yapılması gerekir. Diğer tüm birimlere alınacak öğretim görevlisi sınavları o birimlerde yapılıyor. Ancak sadece damadın gireceği Abdullah Kanca’nın sınavı KTÜ merkez kampüsüne alındı. Hem de bitişik binalara. Abdullah Kanca MYO’nun müdürü Baykal döneminde Prof. olmuş Hamdullah Çuvalcı. Üçüncü kez MYO müdürlüğüne atandı. Aynı zamanda araştırma laboratuvarı müdürü. Eğitim- Bir Sendikasının eski KTÜ şube başkanı. Ve KTÜ’nün yeni rektör adayı. Hatta şimdiki görünmez rektörü. Rektör beyin damadının ikinci başvuruyu yapıp kazandığı birim ise, direk rektörlüğe bağlı Uzaktan Eğitim Merkezi. Bu merkezin ilan ve başvuru tarihindeki müdürü Prof.Dr. Bünyamin Er.”

BÜTÜN BUNLAR BİR YILDA OLDU!

“Bünyamin Er, Ankara’da bürokrattı KTÜ’ye geldi. Az zamanda çok işler yaptı. Çaykaralı. AYM üyesi Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez’in köylüsü, komşusu. İİBF’nin dekanı Ayşe Sula Köseoğlu’nun eşi Mustafa Köseoğlu’nun yardımcısı. Çaykara Meslek Yüksek Okulunun kurucu müdürü. Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü. KTÜ İİBF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı. Şimdiki KTÜ Genel Sekreteri. Bütün bunlar bir yıl içinde oldu. Genel sekreter olunca uzaktan eğitim merkezi müdürlüğünden ayrıldı. Yerine Prof.Dr. Hasan Ayyıldız atandı. Oflu. Aynı zamanda Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü. Damadın kadro işlemlerine son imza atacak kişi. Türkiye’nin 4. Üniversitesi anlı ve de şanlı KTÜ, Of- Çaykara koordinatlarına oturdu. Küçük bir aile şirketi haline geldi. Rektör Bey, damadın bekasıyla ilgilenmekten olacak Üniversitenin açılış törenine bile katılamadı.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin