BDDK’ın hamlesi kafaları karıştırdı: Yandaş müteahhitler mi kurtarılacak?

Batık kredi miktarı her geçen yıl daha da artıyor.

Ekonomide işler iyi gitmiyor. BDDK’nın son kararıyla 124.6 milyar liralık batık kredilere 46 milyar daha dahil edilecek. BDDK’nın hamlesi, kamuoyunda ‘yandaş müteahhitler mi kurtarılacak’ sorusunu gündeme getirdi. CHP’li Faik Öztrak, “Mızrak artık çuvala sığmıyor.” derken, eski MB Başkanı Durmuş Yılmaz ise tepkisini, “Bu daha başlangıç olmasın!” sözleriyle gösterdi.

46 milyar liralık kredinin, batık kredilerin kapsamına aktarılması ekonomiye yeni bir yük daha getirirken, ‘hangi şirketler kurtarılacak’ tartışmaları da başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) son kararıyla ekonomik kriz daha da belirginleşti. BDDK kararıyla, 13 Eylül itibarıyla bankalardaki 124.6 milyar liralık batık kredilere, 46 milyar liralık kredi daha dahil edilecek.

Cumhuriyet’in haberine göre söz konusu 46 milyar liralık kredinin bankalara dağılımı ve ne kadar karşılık ayırdıkları bilinmediği için banka bazında kârlara ne kadar yansıyacağı hakkında net bir görüş bulunmuyor. Yatırım Finansman tarafından yayımlanan değerlendirmede, “Hangi bankanın krediler için şu ana kadar, ne kadar provizyon ayırdığını bilmediğimiz için yıllık kârlarda yüzde 15-20 arası aşağı yönlü revizyon beklemek makul olacaktır. Bu da TL fonlama maliyetlerinde bir süredir gözlenen gerilemenin olumlu etkisini gölgeleyecektir” denildi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ İLK SIRADA!

Batık kredilere sektörel olarak bakınca, BDDK açıklamasında da vurgulandığı gibi inşaat sektörü ilk sırada yer alıyor. Bu sektörün toplam batık kredilerdeki payı yüzde 13.3. Bu sektörü yüzde 10.7 ile toptan ticaret ve yüzde 7.8’lik payla enerji takip ediyor. İlk 10 sektörün payı ise yüzde 57.3.

ÖZTRAK: EN KÖTÜ SENARYO

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak: “Mızrak artık çuvala sığmaz oldu. 46 milyar TL krediyi bankalar bilançolarında batık yazacak. Gerçeklerin er veya geç ortaya çıkmak gibi bir huyu var.”

Prof. Dr. Selva Demir-alp: “Bu hamle bankalara “zararı sen karşıla” demiş olmak anlamına geliyor. Eğer bankalar bunları satıp bir şekilde bir fona aktarabilseydi belki bir rahatlama yaratabilirdi, ama zaten en kötü senaryo bankanın bunu takipteki alacağa yazmasıydı ve ardından ödenmesinden ümidini kesmesi.”

BU DAHA BAŞLANGIÇ!

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti milletvekili Durmuş Yılmaz: “46 milyar liralık batık, bir gecede oluşmadığına göre bugüne kadar neye saklandı. Hani YEP’te sözü verilen stres testi uygulanmıştı da bir sorun olmadığı ortaya çıkmıştı. Dikkat edin, bu daha bir başlangıç olmasın!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin