AKP’den Osman Öcalan savunması: TRT’ye değil TRT Kurdi’ye çıktı!

Osman Öcalan

TRT’de yaşanan son atamalar, TBMM Genel Kurulu’nda tartışma başlattı. Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılmasının gündeme geldiği kurulda, AKP’li Bülent Turan’ın açıklamaları dikkat çekiciydi. Kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkmasına ilişkin de konuşan Turan, “Öcalan TRT’ye çıkmadı, TRT Kurdî’ye çıktı.” dedi. Turan’ın cevabı Meclis’tekileri güldürdü.

İYİ Partili Lütfü Türkkan, “Düne kadar vatan haini Öcalan’a karşı ve kalleşler sürüsü PKK’ye karşı methiyeler düzen Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan da sayenizde yönetim kurulu üyesi olarak atanmış. Anlaşılıyor ki önümüzdeki dönemde TRT, çözüm sürecinin borazanı haline gelecek. Bu tehlikeli zihniyet, Osman Öcalan’a TRT’de yemek programı sundurursa hiç şaşırmayın” dedi.

CHP’li Özgür Özel ise TRT yönetimini ‘pelikancıların’ ele geçirdiğini belirtti.

Eleştirilere cevap veren AKP’li Bülent Turan, “Her bir arkadaşımız kıymetlidir” savunmasını yaptı. Kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkmasına ilişkin de konuşan Turan, “Öcalan TRT’ye çıkmadı, TRT Kurdî’ye çıktı.” dedi. Bu yanıt üzerine muhalefet sıralarından gülüşmeler geldi. Turan da “Konuşması Kürtçe verildi, Türkçe altyazı bile verilmedi. Konuşmada ısrarla Kandil’in meşruiyetini kaybettiğini söylüyor; ısrarla YPG’yi, PKK’yi lanetliyor. Adam özür diliyor adeta, pişmanlık duyuyor adeta. Öcalan’ın çıkması değil, Öcalan’ın ne dediği önemli.” dedi.

Bülent Turan
AKP’li Bülent Turan

KAYIP SİLAHLAR ÖNERGESİ YİNE REDDEDİLDİ

Genel Kurulu’nda HDP’nin ardından CHP’nin de verdiği organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in gündeme getirdiği “kayıp silahlar” iddiasının araştırılmasına ilişkin önerge ikinci kez AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Önergeye ilişkin konuşan CHP’li Gamze Taşcıer, “Herkes şundan emin olsun: Kimse bu kaybolan silahlarla verdikleri pozlarla yaptıkları tehditlerle korku salabileceğini düşünmesin. On beş yıl zaman aşımı var, erken ya da zamanında yapılacak ilk seçimde iktidarımızda yargı bağımsızlaşacak ve bu silahların akıbeti ve işlenen suçların hepsinin hesabı tek tek sorulacak.” diye konuştu.

AKP’li Nazım Maviş ise, “15 Temmuz’un arifesinde böyle bir önergenin getirilmesi tabii ki bizim tarafımızdan 15 Temmuz’un sulandırılmaya çalışıldığı ve 15 Temmuz’u itibarsızlaştırmak için gündeme getirildiği düşüncesine yol açacak.” savunmasını yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin