Meriç’ten geçenlerin hikayesi belgesel oldu; vatana hüzünlü veda…

15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde MAESTRO Productions imzası taşıyan ‘40 Yıllık Hatırayı Silerek Geçtim Meriç’ten’ belgeseli 15 Temmuz 2021’de yayına giriyor. Belgeselde göz doktoru olan Duygu Hanımın hikayesini, öğretmen Nihayet hanımın yaşadıklarını kendi ağızlarından dinleyeceksiniz.

Belgesel tarihe not düşüyor. 15 Temmuz’da, herkesi darbe girişiminin gerçek mağdurlarıyla tanıştırıyor. Meriç’ten geçerken geriye dönüp ‘vatanına veda eden’ insanların her birinin ayrı bir hikayesi var.

Darbe girişimini fırsat bilen siyasetçiler, her şeye bir yorumu olan gazeteciler, tv yorumcuları, profesörler, ne idüğü belirsiz uzmanlar yok bu belgeselde. Sadece yaşanmış hikayeler, bu hikayeleri yaşayan kişiler, yaşadıkları ve yaşayamadıklarıyla kendilerini anlatıyorlar. Kendi ifadeleri, doğal halleri ve bütün gerçekliğiyle.

Mağduriyetten ve mazlumiyetten bir destan çıkarmak değil maksat. Belgeselde yer alanlar da birer kahraman değiller. Sıradan, sizden, bizden, içimizden birileri. Hepimizin hikayesinden bir parça var anlattıklarında, hepimizin yolunun kesiştiği bir kavşak.

Ya Meriç’te buluşuyor hikayelerimiz ya içeride ya dışarıda ya da işsiz, aç-susuz kalıp aylarca, yıllarca güneş yüzü görmeden, şafağın sökmesini beklediğimiz kimsenin bilmediği adreslerde.

Bir soru ile başlıyor belgesel.

”Bir gecede her şeyini kaybedeceğini bilsen, yine de girer miydin o yola?”

Göz doktoru olan Duygu Hanım, Afrika’daki fakir insanların göz ameliyatını yaparken yüzleşmiş o geceyle. Ve o karanlık geceden beş yıl sonra her şeyini kaybetmiş biri olarak söz alıyor. Ödediği bedelleri, yaşadığı özlemleri, kayıplarını ve ömrünün yarısında ayrılmak zorunda kaldığı vatanından geride kalanları anlatıyor.

Belgeselin bir başka hikayesi, Samanyolu okullarında müdürlük yapan Halil Dinç beyin eşi ogretmen Nihayet Hanim’a ait. Meriç’ten geçerken geriye dönüp “Vatana yaslı bir bakışla” veda edişin hikayesi onunkisi.

Daha yeni evlenmişken aynı zamanda tutuklanıp hapse giren Said ile Cansu, bebekleriyle birlikte hapse atılan Birgul ile Bunyamin çifti, son olarak da son 5 yılın bir bölümünü gaybubette, sonrasını da ailesinden ayrı gurbette geçirmek zorunda kalan Bülent Bey’i tanıyoruz Geçtim Meriç’ten belgeselinde.

Peki bu belgesel nereden ve ne zaman izlenebilecek?

‘40 Yıllık Hatırayı Silerek Geçtim Meriç’ten’ belgeseli milyonlarca kişinin hayatını alt üst eden darbe girişiminin yıl dönümünde, 15 Temmuz’da ilk kez RAİNDROPS Tv’de yayınlanacak.

Premier saatiyle aynı anda canlı olarak da MC EU TV’den izlenebilecek.

GEÇTİM MERİÇ’TEN belgeseli İngilizce altyazılı olarak ta Raindrops Tv YouTube kanalından seyredilebilecek.

Premier: 15 Temmuz 2021

YAYIN SAATLERİ:

İSTANBUL: 21.00
ATİNA: 21.00
FRANKFURT: 20.00
NEWYORK: 2.00 PM
LONDON: 19.00
ŞİKAGO: 1.00 PM
LOS ANGELES: 11.00 AM
BİŞKEK: 18.00

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Merhabalar,
    Bu haberdeki ”….Darbe girişimini fırsat bilen siyasetçiler, her şeye bir yorumu olan gazeteciler, tv yorumcuları, profesörler, ne idüğü belirsiz uzmanlar yok bu belgeselde. ….” derken bu belgeseli ön plana çıkarmak için diğerlerini gömmeyi mi planladiniz. Buna hiç gerek yoktu. Bu belgesel kendini izlettirecek kadar güzel.
    Bu paragraftaki ifadelerinizden dolayı sizi kınıyorum.
    Murat

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin