AKP, Kanal İstanbul için ormanları talan edecek!

AKP’nin İstanbul’a yönelik yeni yağma ve yıkım projesi ‘Kanal İstanbul’ için proje güzergahında bulunan ormanlar da gözden çıkarıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün başkanlık sistemiyle birlikte yapılan icraatları anlattığı konuşmasında “talipleri artmaya başladı” dediği Kanal İstanbul projesinin altyapı çalışmaları, bölgedeki orman alanlarının talan edileceğini ortaya çıkardı.

Proje kapsamında, Kanal İstanbul ve koruma kuşağı sınırları içerisinde kalan orman alanlarının orman vasfı kaldırılması planlanıyor.

Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre mevcut ormanların yerine 2 katı büyüklüğündeki başka alan orman olarak tescil edilecek. Düzenlemenin ihale öncesi yasalaşması planlanıyor.

Proje, yap-işlet-devret modeli ile gerçekleşecek. Suyolu, bütün olarak ihale edilebileceği gibi kısımlara ayrılarak da ihale edilebilecek. Ayrı ihale yapılması durumunda, tamamlanan kısımların kullanım bedeli ödemeleri başlayacak.

İHALE ALANA VERGİ MUAFİYETİ

İhaleyi kazanan şirkete vergi muafiyetleri getirilmesi planlanıyor. Buna göre, yapımında kullanılacak her türlü iş makinesi, taşıma aracı ve ekipman ÖTV, KDV ve gümrük vergisinden muaf olacak. Kullanılacak akaryakıttan da ÖTV ve KDV alınmayacak. Kazanan şirketin, projenin gelirinden elde ettiği gelirleri, kurumlar vergisinden istisna tutulacak.

Yapımının 7 yıl sürmesi beklenen ve 10 yılda 181.5 milyar gelir getireceği hesaplanan projede kamunun elde edeceği tüm gelirler, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulacak “proje” hesabında toplanacak. Bu gelirler, kamunun üstlendiği ödemeler tamamlanıncaya kadar, Kanal İstanbul geri ödemesinde kullanılacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin