AKP iktidarı heyet oluşturup Washington’a göndermişti, ABD ise uzun süre sessiz kalmıştı: İlk kritik açıklama geldi

ABD’li rahip Brunson’ın serbest bırakılmamasıyla başlayan ABD’nin Türkiye’ye yaptırım krizine dair çözüm yollarını görüşmek için Türkiye’den 9 kişilik bir heyet Washington’a gitti. ABD’den gelen son açıklamada ise ziyaretten haberdar olunduğu ama bir görüşmenin kesinleştirilmediği belirtilmişti.

Reuters’ın son dakika haberinde ise ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk heyetinin bugün Bakan Yardımcısı John Sullivan ile görüşeceği bilgisini verdi.

Reuters gün içinde ise ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın bakanlığında bir heyetin ABD’ye geleceğine dair haberleri doğruladığını ancak ABD’li ve Türk yetkililer arasında herhangi bir görüşme gerçekleşeceğini teyit etmetiğini belirtmişti.

Şu ana kadar ki açıklamalar ise genellikle Türk Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına ait. Dışişleri kaynakları, heyetin ilk görüşmesini ABD’de çalışma saatinin başlamasının ardından bugün gerçekleştireceğini belirtmişti. Ancak kaynaklar heyetin ABD tarafı ile yapacağı toplantıların devamının olup olmayacağı, heyetin Türkiye’ye ne zaman döneceği ya da ABD tarafından kimlerin bu görüşmeye katılacağına dair herhangi bir açıklama yapmaması kafalardaki soru işaretlerini artırmıştı.

ABD Başkan Donald Trump’ın talimatıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün ABD’deki malvarlıklarına yaptırım uygulanacağının duyurulmasının ardından Washington ile Ankara arasındaki tansiyon yükselmişti. ABD ile yaşanan ‘yaptırım krizi’ dolar/TL kurunu da etkilerken; ABD Doları, Türk Lirası karşısında rekor seviyelere ulaşmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin