AKP, başkanlık sistemini Meclise getiriyor

Başbakan Binali Yıldırım, başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliği paketinin kısa sürede Meclis’e sunulacağını açıkladı. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Yıldırım, “Sürekli güçlü bir siyasi iradeyi oluşturacak bir sistem değişikliği Türkiye’nin vazgeçilmez bir ihtiyacıdır.” dedi.

Yıldırım’ın başkanlık çıkışı önceki gün YSK’nın seçim hazırlığı için filigranlık bastığı haberi ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında başkanlık sistemi konusunun Meclis’te tartışılması gerektiğini ifade ederek “Bu anayasa değişiklik teklifi ya 367’yi aşarak kanunlaşacak, ya da 330’un üzerinde kalarak referanduma sunulacaktır. MHP her karara saygılıdır. Bizim düşüncemiz mevcut sistemin güçlendirilmesidir. Milletimiz aksini söyleyecek olursa, buna da diyeceğimiz bulunmayacaktır” demişti.

Habertürk’te yer alan haberde Yüksek Seçim Kurulu (YSK),eçimde kullanılacak oy pusulaları için filigranlı kâğıt basımına 17 Ekim’de başlanacağı ve basımın İzmir’de yapılacağı bilgisi yer almıştı. DMO hazıran ayında, iç ve dış piyasaya 983.5 ton filigranlı kâğıt satın alacağını ilan etmişti. Filigranlı kâğıt basımının Ocak ayına kadar tamamlanması planlanıyor.

Yıldırım, son konuşmasında daha önceki Meclis dönemlerinde anayasa uzlaşma komisyonlarında üzerinde anlaşmaya varılan 60 maddeyi gündeme getirdi. Yeni bir anayasa paketini Meclis’e sunacaklarını ifade eden Binali Yıldırım, “Diğer eksik kalan maddeleri de tamamlayarak bunu Meclis’e getireceğiz. Biz hazırız. Bu yolda adımları da atacağız. Kararı ya Meclis verecek ya da millet verecek. Milletin verdiği karar en doğru karardır” dedi.

Yıldırım’ın konuşmalarına göre, , yeni anayasa için Meclis’te yapılacak oylamanın sonucuna bakılmaksızın çıkacak sonuç referanduma götürülecek. Yıldırım, “İster 367, ister 330, her iki onayı da sonunda halkoyuna sunacağız. Son sözü millet söyleyecek. Sürekli güçlü bir siyasi iradeyi oluşturacak bir sistem değişikliği Türkiye’nin vazgeçilmez bir ihtiyacıdır.” cümlelerini kullandı.

HEM CHP HEM HDP PARLAMENTER SİSTEMDE KARARLI
Başkanlık sistemi konusunda ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Meclis’teki üçüncü büyük parti olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) tepkilerini dile getirmeye devam ediyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mayıs ayında yaptığı bir konuşmada başkanlık sisteminin toplumdaki ayrışmayı artıracağını ifade ederek “Başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz” demişti.

Bahçeli’nin grup toplantısındaki başkanlık sistemi açıklamalarına tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise açıklamanın AKP’ye ve başkanlık sistemine destek anlamına geldiğini ifade ederek, “MHP politikası geride bıraktığımız bir buçuk yıllık süre içinde aslında AKP ve Erdoğan’ı destekleyen, burada saflaşan bir politik çizgi olmuştur. Son açıklamasını da daha somut hale getirilmesi olarak görüyorum” dedi. Yüksekdağ, Meclis’in parlamenter sistemi güçlendirmeye odaklanması gerektiğini de ifade etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin