Çavuşoğlu’ndan işten atmalarda yanlışlıklar ve hatalar yapıldı itirafı

Avrupa Konseyi Parlamenterler meclisi sonbahar oturumunda konuşan Çavuşoğlu, darbe girişimi sonrasında on binlerce insanın hukuksuz şekilde işten atılmalarında yanlışlıkların ve hataların yapıldığını itiraf etti. Çavuşoğlu, şu ana kadar 3 bin kişinin işine geri döndüğünü ve işinden atılan memurların sayısının sadece yüzde 1,5 olduğunu savundu.

Doğu Almanyalı 500 bin kişi işten atıldı bu çok değil

İşten atmalara ve hukuksuz tutuklamalara dayanak olarak, Almanya birleşirken Doğu Almanya’dan 500 bin kişin ajan şüphesiyle işlerinde uzaklaştırılmasını örnek olarak verdi.

Dışişleri bakanlığında 500 kişi tespit ettik!

Hollandalı parlamenter Tiny Kox tarafından Mevlüt Çavuşoğlu’na yöneltilen, darbe girişimi sonarında on binlerce insanın işten atılması, okulların kapatılması, sendikalar ve gazetecilerle ilgili soru üzerine, sadece dışişleri bakanlığında 500 kişinin tespit edildiğini polis, yargı askeriye gibi bir çok kurumda da olduğunu iddia etti.

Çavuşoğlu: OHAL’e destek yüzde 80’in üzerinde, tehdidin bittiğinden emin olduğumuz zaman kaldırırız

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Sonbahar oturumunda konuşma yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, parlamenterlerin darbe sonrası yaşan hukuksuzluklarla ilgili soruları karşısında zor anlar yaşadı. OHAL’i kendilerinin de istemediğini söylerken diğer taraftan halkın yüzde 80’inin OHAL’e destek verdiğini söyledi. Ayrıca “tehdidin bittiğinden emin olduğumuz zaman kaldırırız.” dedi.

Darbe girişimi sonrası yaşanan, hukuksuz ortam, adil yargılama yolunun tıkanması, cadı avının başlaması, hapishanelerdeki işkenceler, tutuklu gazeteciler de Avrupa Konseyi’ne üye devletlerin parlamenterleri tarafından endişe ile karşılandı ve Çavuşoğlu’na sorular yöneltildi. Çavuşoğlu ise OHAL’in en zor durumlarda bile çıkarılmadığını fakat şu anda OHAL’in gerekli olduğunu izahta zorlandı.

AKPM başkanı Agramunt’dan , demokrasi ve hukukun üstünlüğü vurgusu

Meclis Başkanı Agramunt, giriş konuşmasında, ‘AKPM başkanlığı yapmış ve komisyonlarda yer almış birisi olarak hukukun üstünlüğü, demokratik çalışmalar ve insan hakları ile tecrübeleriniz darbe sonrası ortamdan çıkarken nasıl kullanacağını göreceğiz’ ifadesinin aslında ortaya çıkan tablonun hiç de o yönde olmadığı, lütfen bu koltukta otururken söylediğiniz sözlerin ve savunduğunuz değerlerin arkasında durun uyarısı vardı.

Çavuşoğlu’nun eşi: “İdama karşı çıkarsan ilişkilerimi gözden geçiririm”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu genel kurulda darbe girişimi sırasında yaşanan sahneleri anlattıktan sonra, eşinin idamı istediğini ve buna karşı çıkması durumunda ilişkilerini gözden geçireceğini söylediğini anlattı. Çavuşoğlu “daha sonra Alanya’da güzel bir atmosferde anlattım yüzde 80 ikna ettim” dedi. Ayrıca idama şahsi olarak idama karşı olduğunu ama bunu halka anlatmak zaman alacağını ifade etti.

Mehmet Dinç / Strasbourg

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin