Ajanslar: İslam Kerimov öldü, cenaze töreni hazırlığı var

Geçen hafta Pazar günü hastaneye kaldırıldığı bildirilen Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un öldüğü belirtildi. Reuters haber ajansı bazı Özbek diplomatlara dayandırdığı haberinde Kerimov’un hayatını kaybettiğini bildirdi. Rus haber siteleri Özbekistan hükümetinden yapılan açıklamada, beyin kanaması geçirmesinin ardından hastaneye kaldırılan Kerimov’un sağlık durumunun oldukça kritik olduğu haberlerine yer verdi. Anadolu Ajansı da Kerimov’un öldüğünü duyurdu.

Ayrıca Kerimov için yarın cenaze törenin düzenleneceğine yönelik hükümet tarafından doğrulanmayan bilgiler mevcut. Bazı sosyal paylaşım sitelerinde yer verilen haberlerde Kerimov’un doğduğu Semerkant’ta bir hareketlilik gözlendiği bazı hükümet üyelerinin bu kentte bulunduğu iddia edildi.

Sosyal paylaşım sitelerinde, şehir merkezindeki cadde ve sokaklarda temizlik ve düzenleme çalışmalarının yapıldığı da ileri sürüldü. Özbekistan’ın tarihi Semerkant kentinde 30 Ocak 1938’de doğan ve 1989 yılından bu yana ülkeyi yöneten İslam Kerimov, 27 Ağustos Cumartesi günü geçirdiği beyin kanamasının ardından hastaneye kaldırılmıştı. İlk olarak Fergananews İslam Kerimov’un beyin kanaması sonucunda 29 Ağustos, Pazartesi günü öğleden sonra hayatını kaybetti. Kızı Lola Kerimova, geçen hafta sonu sosyal paylaşım sitesinde, babası Kerimov’un cumartesi günü beyin kanaması teşhisiyle hastaneye kaldırıldığını açıklamıştı.

Ülkesini 27 yıldır otoriter bir anlayışla yönetmesiyle tanınan Kerimov, Özbekistan’ı büyük ölçüde özellikle Batı Dünyası’ndan tecrit edilmiş bir ülke olarak konumlandırmıştı. 2005 yılından sonra Amerika ve Batı Bloku ile ilişkileri bozulan Özbekistan, Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye olsa da, birçok uluslararası organizasyona aktif bir şekilde katılmıyor ve ithal ikameci ekonomi politikalarıyla dışarıya büyük ölçüde kapatılmış bir ülke izlenimi veriyordu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin