‘Durumum kötü, elveda’ demişti; Kurmay Albay cezaevinde vefat etti

Tr724 HABER | 18 Temmuz 2016’dan bu yana Ankara Sincan F Tipi Cezaevinde tutuklu olan ve kötü şartlarda altında ağır kalp hastası olan Kurmay Albay Mustafa Barış Avıalan hayatını kaybetti. Tüm başvurulara rağmen tedavisine ve tahliyesine izin verilmeyen Avıalan, cezaevinde hayata veda etti.

Geçtiğimiz günlerde ailesine bir faks gönderen Avıalan şunları söylemişti:

“Hasta ve ölüme çok yaklaşmış bir insan olarak her türlü Yardıma ihtiyacım var…. Durumum çok kötü. Çok acı çekiyorum. Fedakarlık yapabilecek herkesten bir şeyler yapmasını bekliyorum…

“Bu saatten sonra kaybedecek hiçbir şeyim kalmamıştır. Kolumu kıpırdatamıyorum. Aldığım oksijen yetmiyor, çok az yiyebiliyorum, karnım şiş, nabzım sürekli düşük, başım sürekli dönüyor, uyuyamıyorum. Jandarmalar tarafından her türlü onur kırıcı muameleye ve hakarete maruz kalıyorum. Hayatımı zorlaştırmak için herşeyi yapıyorlar. Doktorlar ilgilenmiyorlar. Allah yardımcımız olsun. .belki de elveda…”

Avılan, 2018 yılı başlarında kalp rahatsızlığı yaşamaya başladı. Öncesinde “Kalpte rahatsız ritim bozukluğu” (Innocent Sufl.) bulunan Avıalan’ın rahatsızlığı hapishanenin kötü koşulları içerisinde zamanla büyüdü. Cezaevi yönetimi Avıalan’ın tedavi talebine cevap vermedi ve yaklaşık 10 ay boyunca oyaladı.

Tüm çabalar sonucunda 2018 yılının sonunda Avıalan’a ’a 2 kablolu kalp pili takıldı. Ailesinin, ücretini kendilerinin ödemek istemesine rağmen 3 kablolu pil takılması talebi kabul edilmedi. Bu şekilde yaşamına devam eden Avıalan’ın sağlık durumu 2019 yılı sonlarından itibaren kötüleşmeye başladı.

Kalp vazifesini iyi yapamadığı için iç organları büyük hasar gören Avıalan’ın akciğerleri su toplamış ve KOAH hastalığı ortaya çıkmış durumdaydı. Böbrek ve Pankreasta KİST oluşumu ve Karaciğerde C seviyesi siroz nedeniyle işlev kaybı mevcuttu. Aşırı kilo kaybı ve mevcut sağlık sorunları nedeniyle yoğun bakımda olması gereken Avıalan, Sincan Cezaevinde tutuluyordu.

Avıalan için  “İnfaz erteleme ve tedavi” için yapılan başvurulardan sonuncusu 7 Ağustos 2020 Cuma günü reddedildi. Avıaman’ın acilen yoğun bakıma kaldırılması ve kalp sağlığı için 3 kablolu kalp pilinin takılması gerekiyordu. Fakat bunlar yapılmadığı için Avıalan hayatını kaybetti.

Kurmay Albay cezaevinden ailesine seslendi: Durumum kötü; belki de elveda…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin