Kurmay Albay cezaevinden ailesine seslendi: Durumum kötü; belki de elveda…

18 Temmuz 2016’dan bu yana Ankara Sincan F Tipi Cezaevinde tutuklu olan ve kötü şartlarda altında ağır kalp hastası olan Kurmay Albay Mustafa Barış Avıalan tedavisine izin verilmiyor.

Avılan 2018 yılı başlarında kalp rahatsızlığı yaşamaya başladı. Öncesinde “Kalpte rahatsız ritim bozukluğu” (Innocent Sufl.) bulunan Avıalan’ın rahatsızlığı hapishanenin kötü koşulları içerisinde zamanla büyüdü. Cezaevi yönetimi Avıalan’ın tedavi talebine cevap vermedi ve yaklaşık 10 ay boyunca oyaladı.

Tüm çabalar sonucunda 2018 yılının sonunda Avıalan’a 2 kablolu kalp pili takıldı. Ailesinin, ücretini kendilerinin ödemek istemesine rağmen 3 kablolu pil takılması talebi kabul edilmedi. Bu şekilde yaşamına devam eden Avıalan’ın sağlık durumu 2019 yılı sonlarından itibaren kötüleşmeye başladı.

Kalp vazifesini iyi yapamadığı için iç organları büyük hasar gören Avıalan, halihazırda akciğerleri su toplamış ve KOAH hastalığı ortaya çıkmış durumda. Böbrek ve Pankreasta KİST oluşumu ve Karaciğerde C seviyesi siroz nedeniyle işlev kaybı mevcut. Aşırı kilo kaybı ve mevcut sağlık sorunları nedeniyle yoğun bakımda olması gereken Avıalan hala Sincan Cezaevinde tevrit altında tutuluyor.

15temmuzinfo.net’in aktardığına göre, “İnfaz erteleme ve tedavi” için yapılan başvurulardan sonuncusu 7 Ağustos 2020 Cuma günü reddedildi. Avıaman’ın acilen yoğun bakıma kaldırılması ve kalp sağlığı için 3 kablolu kalp pilinin takılması gerekiyor. Aksi halde her an hayatını kaybedebilir.

Ailesine cezaevinde faks gönderdi: Durumum kötü; belki de elvada

Aşağıdaki satırlar Kurmay Albay Avıalan’ın ailesine gönderdiği faksta yer alıyor:

“Hasta ve ölüme çok yaklaşmış bir insan olarak her türlü Yardıma ihtiyacım var…. Durumum çok kötü. Çok acı çekiyorum. Fedakarlık yapabilecek herkesten bir şeyler yapmasını bekliyorum…

Bu saatten sonra kaybedecek hiçbir şeyim kalmamıştır. Kolumu kıpırdatamıyorum. Aldığım oksijen yetmiyor, çok az yiyebiliyorum, karnım şiş, nabzım sürekli düşük, başım sürekli dönüyor, uyuyamıyorum. Jandarmalar tarafından her türlü onur kırıcı muameleye ve hakarete maruz kalıyorum. Hayatımı zorlaştırmak için herşeyi yapıyorlar. Doktorlar ilgilenmiyorlar. Allah yardımcımız olsun. .belki de elveda…”

İşte Kurmay Albay Mustafa Barış Avıalan sağlık durumunu gösteren raporlardan bazıları;

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin