Afganlar korkuttu, AB sınırlara yığınak yapıyor: Termal kameralar, özel sensörler, uydu

Türkiye’ye gelmeye başlayan Afganistan kaynaklı sığınmacı akınından korkan AB, sınır denetimlerini güçlendirmeye çalışıyor. AB’den Türkiye sınırına yeni takip ve gözetleme sistemi Frontex, Yunanistan’ın Türkiye ile sınır bölgesine gelişmiş gözetleme sistemleri konuşlandırdı.

AB’nin sınır koruma ajansı Frontex tarafından Dedeağaç’taki Alexandropoli Havalimanı’nda ve ayrıca Limni adasında konuşlandırılan bu sistem ilk kez deneniyor.

Sınır denetimlerinin güçlendirilmesi hedefiyle özel kameralarla donatılmış bir balon aracılığıyla sınır muhafızlarının bölgede kaçak göçmenleri taşıyan botları daha erkenden tespit etmeleri amaçlanıyor.

Termal kameralar, özel sensörler ve vericilerin bulunduğu sistem, uyduların da yardımıyla, 60 kilometre çapındaki geniş bir alanda, gerçek zamanlı gözetleme ve takip yapma imkanı sağlıyor.

Afganistan ve Tunus endişesi

Bununla birlikte Frontex sözcüsü Piort Switalski, “Gayet tabii ki özellikle Afganistan ve Tunus’ta, AB’ye göç akınını etkileyebilecek gelişmeleri yakından gözlemliyor ve takip ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Switalski ayrıca konuşlandırılan inovatif nitelikteki yeni sistemlerin, denizdeki sınır denetimlerini büyük ölçüde güçlendireceğini kaydetti.

Yunanistan’da, kaçak göç ile mücadele amacıyla 400 Frontex çalışanı görev yapıyor. Son yıllarda hem Frontex hem Yunanistan sınır muhafızları, sığınmacıları yasadışı bir biçimde geri itme suçlamasıyla karşı karşıya. Gerek Yunanistan gerekse Frontex suçlamaları reddediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin