Afganistan’daki iki Türk Okulu’na gece yarısı silahlı kuşatma ve baskın

Afganistan’daki iki Türk Okulu’na gece yarısı baskını yapıldı. Okul kuşatıldıktan sonra öğretmen ve çalışanlar gözaltına alındı. AKP hükümeti ve Erdoğan rejiminin uzun kolu tekrar Afganistan’a uzandı. Mezarı Şerif’teki Afgan-Türk Kız ve Erkek Lisesine gece saat 02.30’da onlarca polisle baskın düzenlendi. Öğretmenler ve çalışanlar gözaltına alındı.

İlk bilgilere göre, yatılı öğrencileri dehşete düşüren baskında okulun tüm çalışanları gözaltına alındı.

GECE 02:30’DA KAPILARI KIRARAK OKULA GİRDİLER

Sosyal medyayaya yansıyan bilgilere göre, silahlı Afgan güçleri, önce okulun etrafını kuşattı ve onlarca polis 02:30 gibi okulun kapısını kırarak içeri girdi.

Erkek lisesindeki bütün koridorlara konuşlanan polis, kız lisesinde yatılı olarak kalan kızların bağrışları üzerine geri çekilip okulun etrafını kuşatıp çalışanları gözaltına aldı.

Okulun Afgan çalışanları kelepçelenirken, Türkiyeli öğretmenler ise kelepçesiz olarak gözaltına alındı ve polis merkezine götürüldü.

DAHA ÖNCE  ŞİBİRGAN VE HERAT’TAKİ OKULLAR BASILDI

Afganistan’da daha önce Şibirgan ve Herat’taki okullar aynı şekilde basılmış ve ardından AKP’nin 15 Temmuz’dan sonra Hizmet Hareketi ile irtibatlı okullarını gasp etmek için oluşturduğu Maarif Vakfı’na devredilmişti. Ancak gündüz saatinde yapılan baskın özellikle veliler tarafından büyük tepki görünce bu kez baskının gece yarısı yapıldığı öğrenildi.

Şu an okulda görevli Afgan ve Türkiyeli eğitimcilerin polis merkezinde tutulduğu belirtiliyor. Öğretmen, öğrenci ve veliler, dünya kamuoyuna Afgan ve Türk hükümetlerinin bu hukuksuzluklarına son verilmesi, gözaltındaki isimlerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

ÜNİVERSİTEDE ÜLKE BİRİNCİSİ EL KONULAN OKULLARDAN ÇIKTI

Afganistan’da geçen sene yapılan üniversite sınavında 353.446 puan alan Afgan Türk Kız lisesinden Tahmine Abdulsabur  Payende ülke birincisi olmuştu. Payende, ilk tercihi olan Tıp Fakültesine yerleşti.

Çağ Eğitim Kurumları çatısında eğitim hizmetini veren Afgan Türk Okulları bu yıl, ülke genelinde 128 bin 645 kişinin katıldığı Üniversite sınavında, mezun olan 435 öğrencisini değişik bölümlere girdi. Mezun olan öğrencilerinin tamamına yakını Üniversiteye yerleştiren Afgan Türk Liseleri, bu yılki Yüksek Öğretim sınavında ise; yüzde 99.77’lik bir başarı elde etti.  Sınavda adeta tulum çıkaran Afgan Türk Okulları, birinciliğin yanı sıra, ülke genelindeki ilk 10 dereceden 1. 8. ve 9.’luğu elde etti.

BASKINA UĞRAYAN LİSE SİLDİ SÜPÜRDÜ

Ağustos 2018 başında Türkiye’nin desteklediği Raşit Dostum yanlısı polislerin ve silahlı askerlerin baskınına uğrayan Şibirgan Afgan- Türk Lisesi ise tarihi bir başarıya imza atmıştı. 2 Ağustos 2018’de açıklanan sınav sonuçlarına göre, Şibirgan Bölgesindeki özel ve devlet okulları arasında; 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9 olmak üzere ilk 10 derecenin 9’una, Maarif Vakfı’nın gasp etmeye çalıştığı Şibirgan Afgan Türk Lisesi öğrencileri sahip olmuştu.

http://tr724.wpengine.com/afgan-turk-kiz-lisesi-ogrencisi-tahmine-payende-ulke-birincisi-oldu-okuluma-dokunmayin/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin