ABD’li askerler güvenli bölge için Urfa’ya geldi

Türkiye ile ABD arasında uzlaşmaya varıldığı açıklanan Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak güvenli bölge için ilk somut adım atıldı.

Güvenli bölgenin ne kadarlık bir alanı kapsayacağına yönelik henüz bir bilgi paylaşılmazken, tarafların yaptığı açıklamada güvenli bölgenin tesisinin ABD ile birlikte koordine edilmesi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezi kurulacağı belirtiliyordu.

Türkiye’nin güvenli bölge fikrine YPG-PKK ile anlaşması sonrası ABD’nin katılımıyla izin verildiği ileri sürülmüştü.

Bu anlaşma kapsamında Urfa’da Müşterek Harekât Merkezi kuruldu. DHA’nın haberine göre bu merkezde görevlendirilecek ilk ABD’li askerler  şehre ulaştı. Merkezde görev yapacak 90 kişilik ilk Amerikalı askerî birlik ise bugün Urfa’ya geldi. Urfa GAP Havaalanı’na inen askerler daha sonra otobüslerle merkeze gitti.

ABD’li askerî yetkililerle yapılan görüşmeler sonucu güvenli bölge konusunda anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada anlaşma maddeleri şöyle ifade edilmişti:

“Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması,

Bu çerçevede, Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması,

Müteakiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin