871 maçlık maraton bitti şimdi soru: Kupayı kim kaldıracak?

HABER-YORUM | EFE YİĞİT

Rusya’nın ev sahipliğini yapacağı 2018 Dünya Kupası’na katılacak 32 ülke belli oldu. Avrupa’dan İzlanda, Amerika kıtasından Panama tarihlerinde ilk kez dünya kupasında mücadele etme hakkını elde ettiler. 4 kez dünya kupasını kaldırmış İtalya, 60 yıl aradan sonra dev organizasyonda yer almayacak. Avrupa’dan Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Afrika’dan Gana, Fildişi Sahilleri ve Kamerun, Latin Amerika’dan son iki Copa America’nın sahibi Şili, Rusya 2018’e bilet alamayan sürpriz ülkeler oldu.

2 yılı aşan eleme grupları heyecanı artık son buldu. Tam 209 ülke Rusya’da mücadele edecek 32 ülkeden biri olmak için eleme heyecanı yaşadı. 871 maçın sonunda Rusya yolcuları belli olurken, fileler 2500 gol gördü. Bütün bunların hepsi 22. Dünya Kupası’na katılmak için oldu. Şimdi katılımcılar belli olduğuna göre, cevabı aranacak soru kupayı hangi ülke kaldıracak.

DÜNYA KUPALARI SÜRPRİZE AÇIK DEĞİL

Rusya’da ilk düdüğün çalıp, turnuvanın başlamasına 200 günden fazla var. Kâğıt üzerinde kupaya katılan 32 ülkenin de şampiyon olma şansı bulunuyor. Dediğimiz gibi kâğıt üzerinde. Geride kalan 21 dünya kupasını dikkate aldığımızda sürpriz şampiyonlar görmek oldukça zor. Sıradan bir futbol ülkesinin dünya kupasını kaldırdığı hiç görülmedi. Avrupa şampiyonlarında 1992’de Danimarka, 2004’te Yunanistan’ın başarısını Dünya Kupası’nda gerçekleştirebilen takım yok.

Haliyle kupanın favorileri de bildik ülkeler arasından belirleniyor. Son şampiyon Almanya ve 5 kez bu kupayı kaldıran Brezilya’nın adı ilk sıralarda zikrediliyor. Almanya eleme gruplarındaki 10 maçını da kazanıp üstüne Konfederasyon Kupası’nda ikinci takımıyla kupaya uzanarak gücünü gösterdi. Onları avantajlı kılan, aynı zamanda bir turnuva takımı olmaları.

ALMANYA, LATİN ÜLKELERİNİN PRESTİJİNİ SARSTI

Almanya 2014 Dünya Kupası’nı kazanarak bir ilki de gerçekleştirmişti. Panzerler, Amerika kıtasında düzenlenen dünya kupasında şampiyonluğa ulaşan ilk Avrupa ülkesi olmuştu. Amerika kıtasında düzenlenen Dünya Kupalarını daima bu kıtadan ülkeler kazanmıştı. Bu aynı zamanda Amerika kıtası ülkeleri için bir prestijdi. İşte Almanya sadece kupayı kaldırmakla kalmamış, bu geleneği de sona erdirmişti. Brezilya, 1958’te İsveç’te dünya kupasını kaldırarak, Avrupalılara karşı prestij üstünlüğü yakalamıştı.

Brezilya için 2014 Dünya Kupası tam bir travma oldu. 1950 Dünya Kupası’na da ev sahipliği yapan Brezilya, finalde Uruguay’a 2-1 yenilerek tarihi bir şok yaşadı. 2014 Dünya Kupası Brezilya için bir anlamda 1950 şokunun unutulması olacaktı. Yarı finalde karşılaştıkları Almanya karşısında alınan 7-1’lik tarihi hezimet Sambacılar’ın yarasına adeta tuz basacaktı. 2018 Dünya Kupası’nda Brezilya kupayı kaldırıp, evinde yaşadığı hezimeti telafi peşinde olacak.

BREZİLYA BU SEFER DAHA İDDİALI

Brezilya 2014’te sahaya adeta forvetsiz çıkmıştı. Takımın gol ümidi olan Fred beklentilere cevap veremedi. Ancak şimdi durum farklı. Manchester City formasını giyen 20 yaşındaki Gabriel Jesus, Brezilya’nın uzun yıllardır aradığı forvet. Milli formayı 13 maçta giyen Jesus attığı 7 golle, forvet hattının emin ellerde olduğunu gösterdi. Neymar’ın futbolunu geliştirip dünya yıldızı kategorisine geçmesi, Liverpool’un yıldızı Coutinho’nun orta sahada hakimiyeti eline alması 4 yıl öncesine kıyasla Brezilya’nın gücünü kat be kat arttırdığını ortaya koyuyor.

Almanya ve Brezilya kupaya en yakın ülkeler olarak öne çıkarken, Messi’li Arjantin, Pogba’lı Fransa, Harry Kane’li İngiltere, Ronaldo’lu Portekiz kupayı kazanması muhtemel ülkeler arasında zikrediliyor. Yıldız oyuncu sıkıntısı yaşamasına karşılık takım oyununu sahaya yansıtan İspanya, dikkate alınması gereken bir başka ülke. İspanya, grupta İtalya’yı ezip geçerken gücünü kanıtlamıştı. Yine tarihi bir altın jenerasyon yakalayan Belçika’nın kupaya uzanmasını bekleyenlerin sayısı hiç de az değil.

TÜRKİYE’DEN CÜNEYT ÇAKIR

Ülkeler belli olduğuna göre şimdi yorumlar kim şampiyon olacak üzerine devam edecek. Kupa biletini kaçıran ülkeler ‘önümüzdeki turnuvalara bakacağız’ mantığıyla yeniden yapılanmaya gidecek. Tarihinde sadece 2 kez dünya kupasında boy göstermiş Türkiye cephesinde ise yine değişen bir şey yok. Federasyon, Mircea Lucescu’nun görevde kalacağını deklare ederken, Romen hocanın 6 maçlık karnesi gelecek adına pek ümit vermiyor. Rusya’da, Alman milli takımındaki Türk kökenli oyuncular dışında tek temsilcimiz ise Cüneyt Çakır olacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin