500 bin hedefe ‘stok’ engeli

TR724 OTOMOBİL | YUSUF DERELİ

Otomotiv satışlarında faizlerin inmesiyle hedefler de revize edildi. Daha önce yıllık 350-400 bin arası satış bekleyen pazarda beklentiler 450-500 bin arası bir rakama evrildi. Ancak sorun şu ki; bazı markalar bu rakamları ‘öngöremediği’ için ellerinde yeterli araç stoğu da bulunmuyor. O nedenle 450 binin üzerinde bir rakama ulaşmak mümkün gözükmüyor.

Otomotiv sektörü ‘basiretsiz’ yöneticiler yüzünden krizden çıkamıyor. ÖTV teşviğinin sona ermesiyle tam anlamıyla komaya giren sektör, faiz indirimleriyle nefes aldı.

Faiz indirimlerinin ardından Otomobil Distribütörleri Derneği’nin verilerine göre, Eylül ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 82,35 artışla 41.992 adet oldu. Otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %100,67 arttı ve 35.308 adet oldu.

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2019 yılı dokuz aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39.3 azalarak 281 bin 309 adet olarak gerçekleşti. 2018 yılı dokuz aylık dönemde 463 bin 456 adet toplam pazar gerçekleşmişti.

MARKALARDA STOK SORUNU VAR

Faiz indirimleri otomobil satışlarını artırdı ancak bu kez başka bir sorun ortaya çıktı; birçok markanın elinde yeterli araç stoğu yok. Zira hiç bir marka yıl sonunda faiz indirimiyle satışların artacağını ‘öngöremedi!’. Zira ekonominin başındaki isimler sektörün sorunlarına kulak tıkadığı gibi, yapılacak düzenlemelerle ilgili sektör temsilcilerine önceden bilgi de vermedi. Bu nedenle otomobil bayiileri kendi belirledikleri yıl sonu hedeflerine göre otomobil siparişi verdi. Satışlar ne kadar artarsa artsın, bayiiler siparişlerini talep oranında artıramıyor. Dolayısıyla yıl sonunda 500 bin rakamına ulaşmak mümkün değil.

Yeni Golf, daha ‘dijital’

Golf, 8. nesliyle karşınızdaVolkswagen’in en çok satan modellerinden Golf, 8. nesliyle karşımızda. Dijital unsurlarıyla öne çıkan yeni Golf’ün tasarımında en büyük değişiklik ön tarafta yapıldı. Yeni Golf 8, Golf 7’de kullanılan motor seçenekleri ile satışa sunulacak. 1.0lt turbo TSI motorlar, 90 veya 110 beygir güce sahip. 1.5lt benzinli turbo TSI motorlar ise, sırasıyla 130 ve 150 beygir güç sunacak. Yeni Golf 8’de yer alacak 11 farklı motor seçeneği içinde 5 hibrit motor da kullanıcılara sunuluyor. Dizel motorlarda 1.5 veya 2.0lt. TDI seçenekleri, kullanıcıların tercihine bırakılıyor.

VW Golf’ün yeni modeli, Volkswagen CEO’su Herbert Diess tarafından Almanya’nın Wolfsburg’daki Volkswagen tesislerinde tanıtıldı. Şimdiye kadar 35 milyondan fazla satan modelde 11 farklı motor seçeneği içinde üçü hafif, ikisi plug-in olmak üzere 5 hibrit seçeneği bulunuyor. Yeni Golf’te en dikkat çeken değişim ön yüzünde oldu. Eski versiyonuna göre daha ince far ve ince ön ızgara ile donatılmış durumda.

Yeni jenerasyonda analog göstergelerden vazgeçilmiş. Marka, geçtiğimiz yaz Frankfurt’ta tanıttığı ID3 sistemini kullanıyor. Touareg’den tanıdığımız Innovision Cockpit düzenini benimseyen Golf 8, 10.25 inç boyutlu dijital gösterge paneli ve 8.25 inç boyutlu multimedya ekranı yekpare şekilde geliyor. Yeni Golf ile birlikte Trendline, Comfortline ve Highline olarak adlandırılan donanım seviyeleri artık Golf, Life ve Style olarak isimlendirilecek.

Bursalı Clio, ‘Yılın Otomobili’ne aday gösterildi

Avrupa’da Yılın Otomobili (COTY/Car Of The Year) için adaylar açıklandı. 2020 Car Of The Year organizasyonunda her segmentten birçok farklı model yer alıyor.

Bursa’da üretilen ve sınıfının en çok satan otomobili olma özelliğini de taşıyan Clio da o adaylar arasında. Yarışmada boy gösterecek olan olan 35 otomobilde aranan kriterler ise; Avrupa pazarında, şimdi ve yıl sonunda, beş pazardan daha fazla yerde satışa sunulması oluyor.

Car Of The Year organizasyonunda sektörün deneyilmi gazetecileri öncelikle 35 araç üzerinde ilk etap oylaması yapaca. 25 Kasım 2019 tarihinde 7 finalist açıklanacak. 2 Mart 2020’de kazanan otomobil belli olacak.

Mitsubishi distribütörlüğü Doğan’a mı geçiyor?

Doğan Şirketler Grubu’nun Türkiye’de Mitsubishi araçlarının distribütörlüğünü yapan Temsa Motorlu Araçlar Pazarlama ve Dağıtım’la Mitsubishi distribütörlüğünü almak için ön görüşmeler yaptığı öğrenildi.

Bloomberg’den Aslı Kandemir ve Ercan Ersoy’un haberi, konu hakkında açıklama yapan bir kaynağa dayandırıldı. Japon Suzuki markası da Türkiye’de Doğan Holding bünyesinde bulunuyor.

Daha önce Toyota’yı ardından da Temsa’nın distrübütörlüğünü satan Sabancı, Mitsubishi’yi de elden çıkarırsa otomotiv pazarından tamamen çıkmış olacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin