38 şirketin teklifi geçersiz sayıldı, ihale AKP’li Ensarioğlu’nun akrabalarına verildi

İller Bankası’nın “Artvin (Merkez) Kanalizasyon ve İçme Suyu İnşaatı” ihalesinde tam 40 şirket teklif verdi ancak 38 şirketin teklifi geçersiz sayıldı. İhale, 20 milyon 566 bin TL’ye eski AKP Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun yeğenlerinin sahibi olduğu Ensar İnşaat’a verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İller Bankası’nın (İLBANK) milyonlarca liralık ihalesi, eski AKP Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu’nun akrabalarına gitti. İhalede onlarca şirketin verdiği teklifin geçersiz sayılması dikkat çekti.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, İller Bankası 24 Eylül 2020 tarihinde “Artvin (Merkez) Kanalizasyon ve İçme suyu İnşaatı” adı altında bir ihale düzenledi. İhaleye tam 40 şirketin teklif verdiği ancak “Sadece iki şirketin verdiği teklifin geçerli sayıldığı” açıklandı. Ardından da 3 Aralık 2020 tarihinde merkezi Diyarbakır’da bulunan Ensar İnşaat ile 20 milyon 556 bin TL’lik sözleşme imzalandı. Ayrıca, ihale kapsamındaki işlerin 500 gün içerisinde tamamlanması istendi.

AKP’Lİ ENSARİOĞLU’NUN AKRABALARI

Birgün gazetesinin haberine göre, tam 40 şirketin teklif verdiği ve 38’inin teklifinin geçersiz sayıldığı Ensar İnşaat’ın ise dikkat çeken bir bağlantısı ortaya çıktı. Şirketin 24’üncü ve 26’ncı dönem AKP Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu’nun yeğenlerine ait olduğu ortaya çıktı.

SÖZLEŞME İMZALAMAYA DAVET EDİLDİK

Ensar İnşaat’ın Genel Müdürü Mustafa Ensarioğlu, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Eski AKP Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu akrabamız. Galip Ensarioğlu amcam ve ben de yeğeniyim. Kendisinin şirketimizle bir ortaklığı yok. İhalede de sözleşme imzalamaya davet edildik gerisini bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin