20-20-2 formülünü uygulamazsanız kör olacaksınız!

Yakın gelecekte çocuk ve gençler ciddi biçimde görme bozukluğu ve kör olma tehlikesi ile karşı karşıya… Bunun sebebi ise, uzun süre tablet, telefon ve televizyon ekranına bakılması, yeterince gün ışığında sokakta oynanmaması. Uzmanlar, “görünmeyen salgın” dedikleri bu soruna karşı, “20-20-2 formülü”nü öneriyor.

Rotterdam Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Caroline Klaver, ‘Gün boyu telefon, tablet ya da kitaba yakından bakan çocukların doğal göz yapısı bozuluyor. Normalde yuvarlak olan göz bebekleri oval şekle dönüşüyor. Bunun sonucu da gözün arkasında ışığı yakalayan hücreler hasar görüyor.’ diyor. Bunun geri dönüşü olmayan bir süreç olduğuna işaret eden Hollandalı profesör, “Duyarlı hücreler kaybolursa kişilerin görme engelli olacak. Okuyamayacak, artık yüzleri tanıyamayacak.” uyarısında bulunuyor.

20-20-2 formülü

Hollandalı göz sağlığı uzmanları Klaver, göz sorunlarını önlemek için, “20 – 20 – 2 klavuzu” adı verilen bir formül tavsiye ediyor. Ne demek bu? Anlamı şu: “20 dakika boyunca kitap, tablet ya da telefona baktıktan sonra 20 saniye ara verip, gözünüzü dinlendirin. Günde en az 2 saat dışarı çıkın.”

Çocuklarınızı sokağa çıkarın

Aynı zamanda Oftalmoloji Uzmanı olan Prof. Dr. Caroline Klaver, “Objektif gücü-6” olan insanlar arasında körlük riskinin daha yüksek olduğunun altını çiziyor. Hollanda Göz Fonu da, aynı endişeleri taşıyor. Göz Fonu Müdürü Edith Mulder, şu anda 20 yaş ve üzeri gençlerin yarısının miyop olduğuna işaret ederek, böyle giderse sorunun daha da artacağı endişesini dile getiriyor. Fona göre, göz derecesi ne kadar eksiye giderse kör olma olasılığı o kadar artıyor. Hollanda Göz Fonu, çocukların sokakta oynaması için kampanya başlattı.

Prof. Dr. Caroline Klaver, gün ışığının göz sağlığı için son oldukça önemli olduğuna işaret ediyor. Çünkü vücut, gün ışığı sayesinde gözün yuvarlak kalmasını ve hücrelerin bozulmamasını sağlayan dopamin maddesi üretiyor. Klaver, bu yüzden okul saatlerinde çocukların en az 1 saat dışarıda oynamasını öneriyor. Bazı okulların teneffüs sürelerini kısaltmasını eleştiren Hollandalı uzman, çocuklar yeterince dışarıya çıkmazsa bu ciddi miyop gelişimine zemin hazırlar uyarısı yapıyor. Prof. Dr. Caroline Klaver’e göre bu küresel bir sorun ve dünyada okulu bırakan çocukların büyük bölümü göz sorununa sahip.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin