16 yaşında, asker kurşunuyla can verdi! Bu kaçıncı ölüm?

HABER ANALİZ | İLKER DOĞAN

Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Anadağ köyünde arkadaşlarıyla birlikte palamut toplamaya giden 16 yaşındaki Özcan Erbaş, askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. İddiaya göre 30 Kasım 14.30 sıralarında yaşanan olayda üç gence Bağlıca ve Gerdin karakollarından ateş açıldı. Kurşunlardan biri Özcan Erbaş’ın sırtına isabet etti. Ağır yaralanan genç attan düştü. Ailesine haber verilmesi üzerine yakınları olay yerine koştu.

Amca Sabri Erbaş, “Bize haber verildikten sonra yaralanan yeğenimi almaya gittik. Sırtından vurulmuştu. Askerler dokunmamıza izin vermedi. Kavga ettik. Ben yeğenimi sırtımda yola taşıdım,” dedi. Ailesinin çabası fayda etmedi. Olay yerinde can veren genç, otopsi için Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hakkari Valiliği, Özcan Erbaş’ın ‘havaya açılan ateş sonucu’ öldüğünü iddia etti.

SORUŞTURMANIN SONUCU NE OLACAK?

Özcan Erbaş, asker ya da polis kurşunuyla hayatını kaybeden ilk isim değil. Muhtemelen son da olmayacak. Zira ölenler öldüğüyle kalıyor, failler hiçbir şekilde ceza almıyor. Şüpheli ölümlere dair açılan soruşturmaların neredeyse tamamında ya takipsizlik ya da ‘beraat’ kararı veriliyor. ‘Cezasızlık’ ise hukuksuzluğu, keyfiliği daha da artırıyor. Peki bu soruşturmada ne olacak? 35 kişinin katledildiği Roboski katliamı soruşturmasında ne olduysa o olacak! Daha iki hafta önce karara bağlanan Kemal Kurkut davasında ne olduysa Özcan Erbaş’ın davasında da o olacak; takipsizlik ya da beraat!

Asker ya da polis kurşunuyla ölenlerin arasına önceki gün bir yenisi daha eklendi! 16 yaşındaki Özcan Erbaş, karakoldan açılan ateş sonucu sırtından vuruldu. Ağır yaralanan genç olay yerinde can verdi. Edinilen bilgilere göre olay, Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Anadağ köyünde 30 Kasım’da saat 14.30 sıralarında yaşandı. Yeşilova’dan yola çıkarak eski köyleri Anadağ’a palamut toplamak için giden 3 gence askerlerce ateş açıldığı iddia edildi.

Özcan Erbaş, sırtına isabet eden kurşunla ağır yaralandı. Olayın duyulması üzerine çocukların aileleri olay yerine koştu. Amca Sabri Erbaş, yeğeni ve arkadaşlarının palamut toplamak için köyden çıktıklarını söylüyor. Erbüş, “Anadağ’a 3-4 kişi piknik yapmak ve palamut toplamak için gittiler. Oradayken askerler ateş açıyorlar. Mamreşan (Bağlıca) ve Gerdin karakollarından taranıyorlar. Bize haber verildikten sonra yaralanan yeğenimi almaya gittik. Askerler yaralıya dokunmamıza izin vermiyorlardı, tartıştık. Yardım bile etmiyorlardı. Yeğenimi sırtıma aldım, yola taşıdım. Sırtına bir kurşun isabet etmişti. Kurtaramadık,” dedi. Özcan Erbaş’ın cenazesi otopsi için Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

VALİLİK: HAVAYA UYARI ATEŞİ AÇILDI!

Hakkari Valiliği olaya ilişkin yaptığı açıklamada, gençlerin sözlü uyarılara cevap vermemesi üzerine ‘havaya uyarı ateşi açıldığını’ savundu. Çocukların ‘kaçakçı’ olarak tanımlandığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Derecik İlçesi Yeşilova Mahallesi sınır hattı askeri yasak bölgesindeki mücavir alanda yurt dışından yurt içine kaçakçılık maksadıyla girmeye çalışan şüpheli şahıslara karşı görevli Hudut Birliğimiz tarafından sözlü olarak yapılan ikazlara cevap vermemesi üzerine havaya yapılan uyarı atışı sonucunda bir vatandaşımız yaralanmış olup; Derecik Sahra Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir.”

FAİL ‘CEZASIZLIK’ ZIRHI İLE KORUNACAK

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, cinayete sert tepki gösterdi. Dede, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yine bir Kürt genci yine vicdansızca bir infaz. Özcan Erbaş bugün Birox köyünde asker kurşunu ile katledildi. Biliyoruz yine cezasızlık zırhı ile korunmaya çalışılacak. Ama biz yüzyılda geçse hesabını soracağız” ifadelerini kullandı.

BAZEN TOPLUCA, BAZEN TEK TEK ÖLDÜRÜYORLAR

26. Dönem HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü ise, “Dün gece Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Birox köyünde askerlerce açılan ateş sonucu Özcan Erbaş katledildi. Bazen topluca, Roboski’de olduğu gibi bazen tek tek öldürüyorlar. Cezasızlık yeni katliamlar, ölümler getirmeye devam ediyor” dedi.

BİR KANAS FİŞEĞİYLE CANINDAN OLDU

İnsan hakları savunucusu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise “Sınır ticareti yapan bir Kürt genci daha vurularak öldürüldü. @tcsavunma Açıklamanız yine geçiştirmeyle mi olacak? #özcanerbaş Henüz 16 yaşında 18 gramlık bir kanas fişeği ile canından oldu…” cümlelerini paylaştı.

YA TAKİPSİZLİK YA BERAAT!

Hakkari Valiliğinin açıklamasında konuyla ilgili adli ve idari soruşturma açıldığı belirtiliyor. Peki soruşturmanın sonucu ne olacak? Soruşturma aşamasında ‘takipsizlik’ verilme ihtimali yüksek. Eğer olur da savcı iddianame hazırlar ve faillerin cezalandırılmasını talep ederse mahkemeden büyük ihtimalle ‘beraat’ kararı çıkacak. Çünkü bugüne kadar yaşanan benzer hiç bir olayda failler cezalandırılmadı!

ROBOSKİ KATLİAMI, CEYLAN, YILDIRIM KARDEŞLER, KEMAL KURKUT…

Roboski’de aralarında çocukların da bulunduğu 34 kişi, 28 Aralık 2011’de F16’lardan atılan bombalarla can verdi. 3 yıl süren soruşturma sonunda ‘takipsizlik’ kararı çıktı. ‘Hatalı’ istihbaratın kaynağı hiç bir zaman açıklanmadı. Sorumlular hiç bir zaman yargıya hesap vermedi.

12 yaşındaki Ceylan Önkol’un, 28 Eylül 2009 günü hayvanlarını otlattığı sırada Yayla Karakolu’ndan atılan bomba ile hayatını kaybettiği ileri sürüldü. Savcı ‘can güvenliği’ gerekçesiyle olay yerine üç gün sonra gitti. Ceylan öldüğüyle kaldı. Mahkeme, Ceylan Önkol’un ailesine 28 bin 208 lira 85 kuruş tazminat ödenmesine hükmetti!

Daha 15 gün önce, 2017’de Diyarbakır Newroz’unda vurularak öldürülen Kemal Kurkut’un katil zanlısı polis Y.Ş. hakkında delil yetersizliği gerekçe gösterilerek beraat kararı verildi. Halbuki cinayet kameralar tarafından saniye saniye kaydedilmişti. Buna rağmen ‘beraat’ kararı çıktı mahkemeden.

Silopi’de 7 yaşındaki Muhammed Yıldırım ile 6 yaşındaki Furkan Yıldırım, duvarı yıkarak evlerine giren panzerin altında can verdi. Birkaç ay tutuklu kalan polis memuru Ö.Y. tahliye edildi. Yargılama sonucu 19 bin TL para cezasına çarptırıldı. Amiri ise beraat etti. Karara yapılan itiraz reddedildi!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin