Türk askeri Suriye askerlerini esir alınca Rusya’nın hedefi olmuş

Rusya, Türk askerlerinin ve ÖSO militanlarının Rusya ve Suriye ordusuna yönelik saldırısına karşılık TSK komuta merkezini vurdu. ABC Gazetesi haber sitesinin Ömer Ödemiş imzalı haberine göre, El-Bab’da TSK komuta merkezinin vurulmasının arkasından ÖSO militanlarının ve Türk askerlerinin Suriye ve Rusya askerlerine yönelik saldırısı çıktı.

Habere göre, El Bal kasabasının doğusunda bulunan ve 4 karayolunun yanında olan El Hus köyüne giren Suriye ve Rus askerlerinin oluşturduğu birlik ÖSO ve içerisinde Türk askerlerinin de bulunduğu bir grup tarafından saldırıya uğruyor. Bu saldırıda 12 Suriye askeri yaşamını yitirirken, 6 Suriye askeri ise rehin alındı. Rusların konuyu aydınlatmak için yaptıkları girişimler sonuç vermeyince Rus ordusuoperasyon kararı alıyor ve TSK’ya ait Tank komuta merkezi olarak kullanılan binayı vuruyor.

el bab turk askeri tank komuta ussu vuruldu.jpeg

Sonrasında yapılan görüşmeler sonucunda ÖSO militanları ve Türk askerleri, esir Suriye askerlerini serbest bırakarak El Hus köyü Suriye ordu birliğine teslim ediyor ve geri çekiliyor.

Suriye’nin El-Bab kasabasında önceki gün Rus uçakları tarafından TSK tank Komuta merkezi vurulmuş ve 3 Türk askeri  şehit edilmişti. Olaya ilişkin taraflar birbirini suçlayarak çelişkili açıklamalar yapmıştı.

İlk açıklama TSK’dan gelmiş, Rus uçaklarının yanlışlıkla Türk mevziisini vurduğunu ve görüşmeler sonunda da Rusya’nın özür dilediğini açıklamıştı. Ardından Rusya’dan yapılan açıklamada; Türkiye’nin Türk askerlerinin bulunduğu noktanın koordinatlarını vermediğini iddia ederek TSK’nın olaydan sorumlu olduğunu belirtmişti. TSK, bu iddiayı yalanlayarak koordinatların düzenli olarak Rus komuta merkezine verildiğini açıkladı.

TÜRKİYE’NİN PAZAR GÜNÜ ÇEKİLMESİ BEKLENİYOR

El-Bab’da yaşanan bu gelişmeler sonrasında varılan anlaşma gereği TSK ve müttefik güçleri El Bab’ı Suriye ordusuna teslim ederek çekilecekleri iddia ediliyor. Rus kaynaklarından alınan bilgiye göre, dün Türkiye’nin konuya ilişkin bir açıklama yapmasının beklendiği ancak açıklamanın bugüne sarktığı belirtiliyor. Söz konusu açıklamada, “Türkiye, El-Bab operasyonunu başarı ile tamamlamış ve operasyon öncesi konumuna dönmüştür” ifadelerinin yer alacağı belirtiliyor.

Fotoğraf: AFP El Bab Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonları, özgür Suriye ordusu
Fotoğraf: AFP
El Bab Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonları, özgür Suriye ordusu
Fotoğraf: AFP El Bab Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonları
Fotoğraf: AFP
El Bab Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonları
Fotoğraf: AFP El Bab Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonları
Fotoğraf: AFP
El Bab Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonları

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin