İrfan Değirmenci ‘hayır’ dediği için Kanal D’den kovuldu, Doğan Grubu’na tepki yağdı

Kanal D haber spikeri İrfan Değirmenci, sosyal medyadan Anayasa değişikliği referandumunda neden ‘hayır’ oyu kullanacağını açıkladı. Bunun üzerine Doğan Medya Grubu, Değirmenci’nin iş akdini feshetti. Değirmenci, 16 Nisan’daki referandumda ‘Hayır’ oyu kullanma sebebini 20 maddede açıklamıştı:“Bilim insanını, sanatçıyı, yazarı, çizeri, öğrenciyi, işçiyi, çiftçiyi, madenciyi, gazeteciyi, itaat etmeyen herkesi düşman bilene #Hayır!” demişti.

Değirmenci işten çıkarılmasını Twitter hesabından paylaştığı mesajla değerlendirdi: “Durun önce anneme durumu izah edeyim de sonra konuşuruz. Annem Halk Tv’nin altyazısından öğrenmiş bile Selamı var hepinize, “iyiler sonunda kazanır” diyor”

‘Hayır’ı savunan Posta yazarı da kovuldu

Değirmenci’nin yanı sıra Posta yazarı ve gazetenin eski yazı işleri müdürü Hakan Çelenk’in de işine son verildi. Çelenk, 22 Ocak tarihinde CNN Türk’te Deniz Bayramoğlu’nun sunduğu Gündem Özel programına konuk olmuş, programda referandum ile ilgili ”Ben kötü niyetli bir cumhurbaşkanıyım, sistemi bana karşı savunun. İktidara ben geleceğim, yolsuzluklar yapacağım. Beni görevden alacak gibi olurlarsa, eğer kötü niyetliysem Meclis’i feshederim. Sonra da partinin başına oturur, vekilleri seçtirir ve genel seçime giderim” demişti.

Gerekçe ‘tarafsızlık ilkesi’

Doğan Medya Grubu’ndan yapılan açıklamada Değirmenci’nin iş akdinin feshedilmesi ‘tarafsızlık’ ilkesiyle uymaması gösterildi. “Bu ilkemiz, ekrandaki yayınlarımız kadar, çalışanlarımızın sosyal medya paylaşımlarını da kapsıyor. Sosyal medya konusundaki hassasiyetimizi defalarca dile getirdik, bütün arkadaşlarımızla paylaştık. Arkadaşımız İrfan Değirmenci, sosyal medyada, 10 Şubat tarihinde yazdığı mesajlarla, açıkça kamuoyu gündeminde tartışılan bir konuda taraf olmuştur. Bu nedenle kendisiyle iş akdimizi sonlandırıyoruz.” açıklaması yapıldı.

Fatih Çekirge ‘evet’ demişti, fakat görevden alınmadı

Doğan Medya Grubu bünyesindeki Hürriyet Gazetesi yazarı Fatih Çekirge ise, 30 Ocak’da Değirmenci’nin aksine referandumda ‘evet’ oyu kullanacağını açıklamıştı. “Madem sordunuz, ben de oyumu açıklıyorum, çünkü” başlıklı yazısında, referandumda kullanacağı oyu açıklamıştı. Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür’ün kendisine çağrı yaptığına dikkat çeken Çekirge köşesinde, “Ben yıllardır başkanlık sistemini savunan birisi olarak elbette, ‘Evet’ diyorum” demişti. Çekirge için henüz bir yaptırım uygulanmadı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin