Meriç’te gece yarısı bot battı; 3 çocuk ve annesi aranıyor

Türkiye’deki zulümden kaçan bir aile daha Meriç’te bot kazası geçirdi. Gece 01.00 sularında Meriç’te botun batmasıyla anne ve 3 çocuğu sulara kapıldı.

Akçabay ailesinin içinde olduğu botta bulunan baba Murat Akçabay’la birlikte 5 kişi sudan çıkmayı başarırken, anne Hatice Akçabay (36) İle çocukları Ahmet Esat (7), Mesut (4) ve 1 yaşındaki Bekir Aras’tan henüz haber yok.  Çarşamba gece saatlerinde yaşanan olayda suya kapılanlardan 5’i ise kurtarıldı.

Yunan yetkililer, kurtarılanların Türkiye sınırında bir karakolda tutulduklarını açıkladı. Kurtarılanlar arasında eşi ve çocukları kayıp olan Murat Akçabay da yer alıyor.

Bottan sağ kurtulan baba Akçabay: Aramalar yetersiz

Dimetoka’daki Isakio karakolunda gözetim altında tutulan Murat Akçabay, arama çalışmalarının yetersizliğinden yakındı ve herkesi seferber olmaya çağırdı. Akçabay olay gecesi Meriç Nehri’nde yaşadıklarını ise şöyle anlattıanlattı:

“Plastik şişme bota dokuz kişi olarak bindik. İki kaçakçı da en son bindi. Toplam 11 kişi olduk. Nehrin ortasında kaya gibi bir cisme çarptığmızı sanıyorum. Bot delindi, kendi etrafımızda dönmeye başladık. Bir anda bot devrildi ve suya düştük. Diğer aile hemen nehrin sağ bölümündeki dallada tutundu. Ben ve eşimse çocukları tutmaya çalışırken nehrin ortasında kaldık. Küçük bebeğimizi eşim tutuyordu. Diğer ikisini ben tutmaya çalıştım. 7 yaşındaki Ahmet Esat’ta can yeleği vardı, biraz suyun üzerinde durabiliyordu ama diğeri suya battı. Eşim de akıntıya kapıldı gitti. Uzakta bir ağaç daluna tutunduğunu gördüm. Hatice sakın dalı bırakma seni gelip kurtaracağım dedim. Dalgalara karşı koymaya çalışırken onun aynı yerinde olmadığını gördüm. Seslendim, bağırdım ama bir daha seslerini duymadım. Yetiş Allah’ım…”

 

AFAD ekipleri de Meriç’in Türkiye tarafında arama kurtarma çalışması yürütüyor.

Kurtarılanlar Yunanistan’da

Meriç’te arama çalışmaları devam ediyor.

Kurtarılan sığınmacılar Yunanistan’da bir polis karakolunda tutuluyor.

Yunan yetkililer botta bulunan 9 kişinin kimlikleriyle ilgili bilgi paylaşmayı reddeti. Ancak grupta işinden atılan öğretmenler bulunduğu bilgisini verdi.

Cevheri Güven: Çocukta can yeleği var, yaşıyor olabilir

Meriç’te gece yarısı yaşanan bot kazasından sonra ilk uyarıyı gazeteci Cevheri Güven yaptı.  Güven’in sosyal medya hesabından duyurduğu olaya göre, gece 01.00 sularında Meriç’te bir botun batmasıyla bir anne ve 3 çocuk sulara kapıldı. Botun battığı bölgeyi işaretleyerek acil kurtarma çağrısı yapan Güven, şunları yazdı:

“Türkiyeli bir anne ve 3 çocuk botlarının batmasıyla saat 01:00 civarı Meriç’in sularına kapıldı. Çocuklardan birinin can yeleği var, arama kurtarma ekipleri derhal devreye girmeli. Yaşıyor olabilirler. @jandarma @TurkKizilayi”

PASAPORTLARI İPTAL OLDUĞU İÇİN…

15 Temmuz sonrasında Türk hükümeti tarafından yüz binlerce kişinin pasaportları iptal edilmiş ve yasal yollardan yurt dışına çıkışları engellenmişti. Akçabay ailesinin de pasaportları iptal edilen kişiler arasında olduğu öğrenildi.

Kazanın yaşanmasına sebep olarak ise; Akçabay ailesinin 3 çocuğundan birinin dengesini kaybederek suya düşmesinin ardından, baba Murat Akçabay’ın çocuğunu kurtarmak için suya atlaması sonucu botun alabora olduğu ve battığı iddia ediliyor.

2017 yılının Kasım ayında, Ege Denizi’nden Yunanistan’a geçmeye çalışan 5 kişilik Maden ailesinin bindikleri bot alabora olmuştu. KHK ile ihraç edilen Hüseyin Maden ve eşi 3 çocuklarıyla birlikte Ege’nin buz gibi sularında hayata veda etmişti.

Geçtiğimiz Şubat ayında yine Meriç üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalışan 8 Türkiyeli mültecinin bulunduğu şişme bot batmıştı. Abdurrezzak ve Doğan ailelerinin bulunduğu bottan sadece 1 kişi sağ kurtulabilmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin