Tutukluluğa devam kararı çıktı… Ahmet Altan: Böyle hukuk olmaz, böyle mahkeme olmaz. Sözlerim bu kadar

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 17 gazeteci duruşması bugün yapıldı. Altan kardeşlerin avukatları mütalaadan önce talep iletmek için duruşmada söz isteyince salondan atıldı. Duruşmada Savcı, 400 günü aşkın süredir cezaevinde bulunan Altan kardeşler ile Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu altı kişinin tutukluluğunun devamını talep etti. Ara kararını açıklayan mahkeme gazetecilerin tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.  “AKP ve Fethullah Gülen’i bitirme planı” olarak bilinen ve Taraf’ta yayımlanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nın altında ıslak imzası bulunduğu iddiasıyla 4 yıl hapis yatan CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek’in “müdahillik” talebi reddedildi.

Gazeteci Yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Mehmet Altan ile Gazeteci Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 17 kişinin “15 Temmuz darbe girişimine iştirak etmek” iddiasıyla bugün Çağlayan Adliyesi 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya İsveç, İsviçre, Fransa, Belçika, Çek, Norveç’ten de diplomatlar katıldı. Ahmet Altan ve Mehmet Altan duruşmaya SEGBİS bağlantısı ile katıldı. Diğer sanıklar ise mahkemeye getirildi. Savcı göreve yeni geldiğini ve dosyaya hakim olmadığını belirterek tutuklulukların devamını istedi.

AHMET ALTAN: BÖYLE MAHKEME OLMAZ, BÖYLE HUKUK OLMAZ

 

Duruşma savcısının değiştiğini hatırlatan Mehmet Altan “İddianame savcısı olağanüstü bir hukuksuzlukla algı operasyonuna devam ediyor, nedir bu husumet anlayamadım. Yeni savcı iddianameyi okudu mu? Okumadıysa tutukluluğun devamını nasıl istiyor?” diye tepki gösterdi. Ahmet Altan‘ın tepkisi ise daha sert oldu: “BM, AİHM raporunda bu dava için ‘tiyatro’ dedi. Biraz evvel savcının repliklerini dinlerken, bu tiyatronun bir aktörü olduğunu anladım. Dosyaya hakim olmayan bir savcı böyle ezberden nasıl konuşabiliyor. Böyle hukuk olmaz, böyle mahkeme olmaz. Sözlerim bu kadar.

Kararını açıklayan mahkeme tutuklulukların devamına karar verdi.

AVUKATLAR SALONDAN ATILDI

Çağlayan Adliyesi’nde saat 10:00’da başlaması gereken duruşma, 45 dakika gecikmeli başladı. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kemal Selçuk Yalçın, esas hakkındaki mütalaadan önce söz almak isteyen avukatlar Ergin CinmenFigen Çalıkuşu, Ferat Çağıl ve Melike Polat‘ı duruşmadan çıkardı.

15: 48 – Duruşmaya, ara kararın müzakere edilmesi için ara verildi.

15: 38 – Müdahil olma talebinde bulunan CHP milletvekili Dursun Çiçek duruşma salonuna girdi.

15:34 – Fevzi Yazıcı’nın avukatı sabah yaptığı reddi hâkim talebini yineledi ve gerekçelerini ayrıca sunacaklarını söyledi. Avukat, soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu. Hesaplarındaki tedbirin ve avukat kısıtının kaldırılmasını istedi.

15:25 – Şükrü Özşengül’ün avukatı, Altanlar’ın avukatlarının salondan atılmasını eleştirdi ve duruşmaya alınmalarını talep etti.

15: 24 – Şükrü Tuğrul Özşengül’ün avukatı soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu: Deliller toplanmadı, bazı deliller de bozuldu. Akıllı olanın kaçtığı akıllı olmayanın tuzağa düştüğü bu yargılamada tahliye ve beraat istiyoruz.

15:18 – Yakup Şimşek’in avukatı soruşturmanın genişletilmesi talebine katıldığını, tahliye hâlinde delil karartmanın söz konusu olmadığını söyledi.

15:17 –  Nazlı Ilıcak’ın avukatı: Tutukluluk sürerse cezadan öte işkenceye dönüşecektir. Cumhurbaşkanının bile yaş haddinden dolayı af yetkisi var.

15:16 – Ahmet Altan: BM AİHM’e raporunda bu davaya “tiyatro” dedi. Biraz evvel savcının repliklerini dinlerken bu tiyatroda bir aktör olduğunu anladım. Dosyaya hâkim olmayan bir savcı nasıl böyle ezberden konuşabiliyor. Böyle hukuk olmaz, böyle mahkeme olmaz. Sözlerim bu kadar.

15:15 – Ahmet Altan konuşmaya başladı.

15:09 – Mehmet Altan: Bizim durumumuzda olup da tutuksuz yargılanan da var; bu çifte standardın kaynağı ne? Birleşmiş Milletler “tiyatro” diyor davaya. Niye bizim durumumuzdakiler tutuksuzken biz tutukluyuz? Niye avukat kısıtı var? Reddi hâkim kararınızı bekliyorum ama avukatlarım olmadığı için tahliyemi ben talep ediyorum.

15:08 – Mehmet Altan: Türkiye’de hukukun güvenliği rafa kalkmadıysa bu iddianamede hiçbir delil yok; 14 aydır matbu kararlarla tutukluyuz. 419 gündür hiç somut delil görmeden aynı kâğıtlardan tutuklu olmanın sıkıntısını yaşıyorum. Allah rızası için delil gösterin.

15:07 – Mehmet Altan: İddianame savcısı olağanüstü bir hukuksuzlukla algı operasyonuna devam ediyor, nedir bu husumet anlayamadım. Yeni savcı iddianameyi okudu mu? Okumadıysa tutukluluğun devamını nasıl istiyor? Subliminal mesaj diye bir suç var mı yasada?

15:06 – Mehmet Altan: Cezaevinden bir türlü çıkaramadığım bu kitap alanında tektir. Darbelerin önlenmesi için dönemin siyasetçileriyle konuşarak yazdığım kitaptır. TBMM davada müşteki oluyor. Ben Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’na çağrıldım ve orada da konuştum.

15:05 –  Mehmet Altan  “Darbelerin Ekonomisi” kitabını göstererek konuşmaya başladı.

15:01 –  Tutuklu sanık Fevzi Yazıcı söz aldı: FETÖ üyesi asla değilim. Benden 15 ayımı çalan darbe girişimini lanetliyorum. Suçsuzum. 15 aylık tutukluluk süresi göz önüne alınarak tahliyemi talep ediyorum.

14:56 – Şükrü Tuğrul Özşengül: Ilıcak ve Altanlar işleri gereği bu örgütle benden çok daha fazla ilişkilidir ama örgüt üyesi oldukları iddiası yok.

14:55 – Şükrü Tuğrul Özşengül: Darbe haberini aldığımda televizyonda ‘çok üzgünüm, annemin ölüm haberini almış kadar üzgünüm’ dedim.

14:52 – Yakup Şimşek: Kör değilim, ülkede yapılan birçok iyi şeye şükran duyuyorum. Burada yaşamanın ne büyük nimet olduğunu biliyorum.Eşim ve çocuklarımın başına, Allah adına yemin ederim ki suçsuzum efendim. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum.

14:51 – Yakup Şimşek:  Zaman gazetesinde hedef olduğu tenzil-i rütbe konusunda bilirkişi raporu ve Bank Asya hesaplarının incelenmesini istedi. Şimşek kendisi hakkında ByLock araştırması istedi; cep telefonunun ve bilgisayarının ailesine teslim edilmesini talep etti.

14:50 – Yakup Şimşek: Zaman’ın reklamını yapan şirkete ödemelerin belgesini bulun ki, senaryosundan suçlandığım filmi ajansın yaptığı ortaya çıksın. Yakup Şimşek, dönemin Zaman gazetesi reklam ve marka pazarlama departmanı çalışanlarının tanık olarak mahkemede dinlenmesini talep etti.

14:49 –  Yakup Şimşek söz aldı: 7 sayfalık yazılı savunmamı sunuyorum. Taleplerimi ise sözlü olarak iletmek istiyorum.

14:38 – Nazlı Ilıcak konuşmasını tahliye talebiyle bitirdi. Ilıcak, “Yaşıma binaen de bir an önce tahliyemi rica ediyorum” dedi.

14:34 – Nazlı Ilıcak Yani Hulusi Akar’ın bilmediği darbeyi ben, Ahmet, Mehmet mi biliyorduk da bir gece önce bunun için bir panel düzenledik?

14:32 – Nazlı Ilıcak, Bülent Arınç ve Abdullah Gül’ün beyanlarını okudu.

14:15 – Nazlı Ilıcak: Sürekli hâkim, savcı değişikliği yargılama usulü açısından olağan bir şey midir? Bunun kayıtlara geçmesini istiyorum. Yargıtay’ın son kararları çok önemliydi. Ancak biz bu konuda yeterince konuşma, savunma yapma imkânı bulamadık.

14:14 – Nazlı Ilıcak: Yargıtay 16. Daire araç fiilin de suç olması gerektiğini karara bağladı. Yazılar, röportajlar, konuşmalar suç değildir. Yargıtay’a göre, örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek için fiilin örgüt talimatıyla işlendiği kanıtlanmalı.

14:13 – Nazlı Ilıcak:  Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Muiznieks’in AİHM’e kendisi ve Altanlar için sunduğu mütalaadan bir bölüm okuyor. Bu mütalaa ışığında AİHM’in bizler için ihlal kararı alacağı açık. Ben Türkiye’nin bir kez daha bu duruma düşmesini istemem. Yargıtay, manevi cebir suçlamasının faşist İtalya’ya ve Yassıada yargılamasına özgü olduğunu kararında yazmıştır.

14:12 – Nazlı Ilıcak: AİHM benim ve Ahmet ve Mehmet Altan’ın davalarında karar için inceleme yapıyor. Bundan da söz etmek istiyorum. Allah kimseyi haksız yere suçlanma durumuna düşürmesin. Ben hayatım boyunca darbelere karşı oldum. Nazlı Ilıcak’ın darbeci olduğuna kimseyi inandıramazsınız.

14:11 – Nazlı Ilıcak söz aldı: F… laik düzeni yıkamayınca İslamî Cumhuriyet kurmak için darbe yapmaya kalktı. Benim böyle bir amaca hizmet etmem imkânsız. PKK gibi, DHKPC gibi F…’yü hemen teşhis etmek mümkün değildi. Yargıtay, bunu bilmeyenlerin kusurlu sayılamayacağını söylüyor.

14:10 – TBMM üyesi Dursun Çiçek katılma dilekçesi verdi, ancak hâkim “Kendisi burada mı” deyince salonda olmadığı için söz alamadı.

14:09 – Deniz Kuvvetleri’nden müstafi Hasan Ataman Taraf gazetesinin hakkındaki yayınları nedeniyle davaya katılma talebinde bulundu.

14:08 – Savcı taleplerini bitirdi. Hâkim ara karardan önce davaya katılma talebi olanların avukatlarını dinliyor.

14:07 – Cumhuriyet savcısı, davada yeni olduğu için mütalaa hazırlamak üzere ek süre verilmesini istedi. Sanıkların tutukluluğunun devamını istedi.

14:05 – Duruşma yeniden başladı. Altan kardeşlerin, dört avukatı hâkim tarafından sabahki celsede salondan atılmıştı.

12:01 – Altan kardeşlerin avukatı Melike Polat reddi hâkim talebini yineledi. Mahkeme Başkanı, avukat Polat’ı da duruşmadan attı. Saat 14:00’e kadar duruşmaya ara verildi.

12:00 – 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya aradan sonra devam ediliyor. Fevzi Yazıcı’nın avukatı söz istedi, hâkim söz vermedi.

11:50 – Bianet’e konuşan Ergin Cinmen: Bu savunma hakkına tahammülsüzlüğü gösteriyor. Savunma hakkını kullanmak istedik diye duruşmadan atıldık. Reddi hâkim talebinde bulunduk.

11:42 – 26. Ağır Ceza Mahmesi’ndeki duruşmaya devam ediliyor. Altan kardeşlerin avukatı Ferat Çağıl söz istedi. Mahkeme Başkanı, Ferat Çağıl’ı da salondan attı. Duruşmaya yine ara verildi.

11:16 – Duruşmaya avukatlar Figen Çalıkuşu ve Ergin Cinmen‘siz devam edilecek. Altan kardeşlerin diğer avukatları Melike Polat ve Ferat Çağıl katılacak.

11:15 – Duruşma yeniden başladı. Altan kardeşlerin avukatı Figen Çalıkuşu söz istedi. Mahkeme Başkanı, avukat Çalıkuşu’nu da salondan attı. Avukat Çalıkuşu,  hâkimi ret ettiklerini açıkladı. Duruşmaya  ara verildi.

11:00 – Duruşmaya ara verildi.

10:53 – Salondan çıkarılanlar,  26. Ağır Ceza Mahkemesi kapısında beklemeye başladı.

10:50 – Altan kardeşlerin avukatı Ergin Cinmen talep için söz istedi. 26. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı söz vermedi. Mahkeme Başkanı,  Cinmen’i duruşmadan attırdı. Salonu boşalttı.
(Usul gereği, savunmanın soruşturmanın genişletilmesi talebinin savcı mütalaasından önce dinlenmesi gerekiyordu.)

10:45 – Duruşma başladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin