Binali Yıldırım: Darbe girişimini Henri Barkey’nin planladığı iddialarından haberim yok

Amerikan Washington Post gazetesi, Binali Yıldırım’ın “15 Temmuz’un arkasında Henri Barkey var” iddialarından haberinin olmadığını yazdı. Barkey hakkında ‘Gezi eylemleri, 17-25 Aralık soruşturması ve 15 Temmuz darbe girişiminin uluslararası ayağı’ olduğu iddiasıyla hakkında İstanbul başsavcılığı tarafından yakalama kararı çıkarılmıştı.

Amerikan Washington Post gazetesinin makale sayfalarının editör yardımcısı Jackson Diehl, Binali Yıldırım’la ilgili önemli bir iddia ortaya attı. Diehl, Barkey’nin önce Türkiye’deki bazı yayın organlarının yaptıkları haberlerle darbe girişiminin sorumlusu olarak gösterildiğini ve ardından da hakkında yakalama kararı çıkartıldığını yazdı. Diehl, bu konuyu geçen hafta içerisinde Başbakan Binali Yıldırım’a Washington ziyareti sırasında sorduğunu da ifade etti ve ekledi:

“İşin püf noktası, yalan haberleri, hiçbir şekilde sorumluluk üstlenmeden kullanmak. Bunun iyi bir örneğini, Erdoğan’ın başbakanı Binali Yıldırım, geçen hafta içerisinde Washington’ı ziyaret sırasında Türk hükümetinin gerçekten de Barkey’nin darbe girişimini yönettiğine inanıp inanmadığını sorduğum zaman gösterdi. “Henri Barkey, darbeyi yönetti mi, bilmiyorum” yanıtını verdi ve iddialardan haberi olmadığını söyledi

BBC Türkçe’nin aktardığına göre yazar, gazetenin internet sitesinde dün gece yayımlanan “Yalan haber kampanyası, Türkiye’de darbe girişiminden masum bir Amerikalı’yı sorumlu tutuyor” başlıklı makalesinde; iş adamı Osman Kavala, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz ve Leigh Üniversitesi’nin Türkiye uzmanı öğretim üyesi Prof. Dr. Henri Barkey’nin “son 16 ay içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimi tarafından tutuklanan, işten çıkarılan ya da hedef gösterilen 150’si gazeteci, 6 bini akademisyen olmak üzere yaklaşık 150 bin kişi arasında olduğunu” aktardı.

Diehl, Barkey’nin önce Türkiye’deki bazı yayın organlarının yaptıkları haberlerle darbe girişiminin sorumlusu olarak gösterildiğini ve ardından da hakkında yakalama kararı çıkartıldığını yazdı. Diehl, bu konuyu geçen hafta içerisinde Başbakan Binali Yıldırım’a Washington ziyareti sırasında sorduğunu da ifade etti ve ekledi:

“İşin püf noktası, yalan haberleri, hiçbir şekilde sorumluluk üstlenmeden kullanmak. Bunun iyi bir örneğini, Erdoğan’ın başbakanı Binali Yıldırım, geçen hafta içerisinde Washington’ı ziyaret sırasında Türk hükümetinin gerçekten de Barkey’nin darbe girişimini yönettiğine inanıp inanmadığını sorduğum zaman gösterdi. “Henri Barkey, darbeyi yönetti mi, bilmiyorum” yanıtını verdi ve iddialardan haberi olmadığını söyledi.

“Daha sonra Washington’ın (Gülen Cemaati’nin Pennslyvania’da yaşayan lideri Fethullah) Gülen’i iade etmemesinden dolayı bazı Türklerin ABD’nin darbe girişiminde parmağı olduğunu inanma eğilimi gösterdiğini de belirtti. ‘Bazen algı, gerçeklerden çok daha önemli bir hal alır’ diye ekledi.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin