Ziyaret öncesi Rus gazeteden Erdoğan’a ağır hakaret: Zavallı!

erdogan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti öncesi ise Rus medyası oldukça ağır ifadelerle dolu bir makaleyi yayımladı. Rusya hükümetine yakınlığıyla bilinen Pravda gazetesinde yayınlanan tehdit dolu yazıda Erdoğan ‘zavallı’ olarak nitelendi. Pravda yazarı Alexander Shtorm, Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler’deki konuşmasını işaret ederek, “Söz ağızdan uçup gitmeden önce iki kez düşünmeliydi.” ifadesini kullandı.

BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Kırım’ın ilhakını tanımadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğinin korunmasına önem veriyoruz” demişti.

Yazıda, Erdoğan’ın “Devlet Başkanı Putin’le Rusya’da yapacağı görüşmenin arifesinde son derece uygunsuz açıklamalar.” yaptığının altını çizdi.

Pravda’da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamaların ‘Moskova’dan çok acı bir tepkiye sebebiyet vereceğini’ biliyordu. Kremlin’den yapılan açıklamaları analiz eden bazı uzmanlar, Ankara’nın Rusya’da ve özellikle Kırım’da sesini duyurmak istediğini öne sürüyor. İddiaya göre Ankara, Türkiye ve Kırım Tatarları’nın Osmanlı’dan kalma ilişkisini kullanıp yeni Osmanlıcılık fikirlerini yeniden canlandırmak istiyor.

ANKARA, KIRIM’I RUSYA’NIN BİR PARÇASI OLARAK TANIYABİLİR

ABD’den umudunu kesen Ankara’nın, özellikle Orta Doğu’da Rusya’dan daha fazla taviz vermesi karşılığında Kırım’ı Rus toprağı olarak tanıyabileceği de iddialar arasında.
Erdoğan’a hakaret dolu ifadelerle sataşan Rus gazetede, “Erdoğan’ı anlamak da kolay, zavallının yeniden seçilme şansı yok. Siyasi kazanımlar elde etmek için Suriye’nin bir parçasını mı işgal etmek istiyor? Osmanlı İmparatorluğu çoktan gitti. Öyle görünüyor ki bu ilginç bir oyun olacak ve hepimiz Putin ve Esad’ın nasıl oynayacaklarını bekleyip göreceğiz” ifadeleri yer aldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin