Zırhlı aracın çarptığı evde ölen Yıldırım kardeşler davası Yargıtay’a taşınıyor

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 4 Ekim 2017’de zırhlı bir polis aracının çarptığı evde yıkılan kolonlardan birinin altında kalan iki çocuğun hayatını kaybetmesiyle ilgili dava Yargıtay’a taşınıyor. Yedi yaşındaki Muhammed ve altı yaşındaki Furkan Yıldırım kardeşlerin ölümüyle ilgili açılan davada iki polis memuru tutuksuz yargılandı. Mahkeme, aracın sürücüsü Ömer Yeğit’in 19 bin TL para cezasına çarptırılmasına, diğer polis Murat Maden’in beraat etmesine karar verdi. Karar daha sonra Gaziantep Bölge İstinaf Mahkemesi tarafından onandı.

Yıldırım ailesinin avukatları, sanıkların ‘olası kastla öldürme’ suçlamasıyla yargılanmasını istiyor. Sanıklar ‘Taksirle bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanması’ suçundan yargılanmıştı. İki yıl süren davada İstanbul Teknik Üniversitesi’nden talep edilen bilirkişi raporu da dosyaya eklenmiş, sanık polislere en alt dereceden kusur atfeden rapor, asli kusurun 23 yıllık panzerde olduğunu belirtmişti.
Cizre İkinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 19 Haziran 2019’da görülen karar duruşmasında zırhlı aracın sürücüsü Ömer Yeğit’e 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi, 5 ay indirime gidildi ve 2 yıl 1 aya düşürülen ceza, 19 bin Türk Lirası para cezasına çevrildi.

Yargılanan diğer polis memuru Murat Maden için beraat kararı verildi. Yıldırım ailesi sanıklar için verilen karara; para cezasına çarptırılan Ömer Yeğit’in avukatları beraat çıkmamasına; dosya savcısı ise aynı suçla yargılanan Murat Maden için verilen beraat kararına itiraz etti ve taraflar Gaziantep Bölge İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu. Yapılan itiraz başvurularıyla ilgili karar yaklaşık 17 ay sonra çıktı ve Gaziantep Bölge Adliyesi 16’ncı Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kanuna uygun karar verdiğine hükmetti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin