Ekonomistler pes etti; Ne desek boş!

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın Cumhurbaşkanlığı kararıyla gece yarısı görevden alınması ekonomistler arasında da şaşkınlıkla karşılandı. AKP’li Cumhurbaşkanı ve Türkiye ekonomisinin tek sorumlusu Erdoğan’ın son hamlesi, ekonomistleri de pes ettirdi. Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, tepkisini, “Anlaşıldı, ne desek boş. Bu bulanık akılla bir yere varmamız mümkün olmayacak. Zihniyet değişmediği sürece yeni gelen ne yapacak?” diyerek gösterdi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez ise, “Ne desek boş. En iyisi ben romanımın baskı provasını okumaya döneyim.” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Veysel Ulusoy, “Yüksek enflasyon merkez bankası başkanı değiştirir.” derken, Uğur Gürses, “Ekonomiden sorumlu iradenin, bakanın yanlışlarını bir emir erine yıkmak paha biçilmez. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ve ekibi ne denildiyse onu yapmadılar mı? Bu yüzden kötü yönetim sergilediler. Ne yazık ki Ağbal da kurtaramaz bu yanlış politikayı.” paylaşımında bulundu.

Prof. Dr. Burak Arzova, “Keşke ekonomideki tüm sorunlar TCMB Başkanı değişikliği ile çözülebilecek kadar kolay olsa.” şeklinde konuştu. Ekonomist Mustafa Sönmez ise şunları paylaştı: “Sabah sabah yine şaşırttı bizi Saray. Merkez Bankası başkanı uysal’ı alıp yerine hiçbir bankacılık deneyimi olmayan Naci Ağbal’ı getirmişler. Yorumlanması güç bir hamle. Bir tek şey geliyor aklıma; Murat uysal çıkıntılık mı yaptı? faizi arttıralım artırmıyorsanız ben yokum?!”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin