TMSF, Zaman Gazetesi’nin basıldığı Belçikalı şirketin matbaalarını yok pahasına satıyor!

11 Mart 2016’da hukuksuz birşekilde kayyıma devredilen Cihan Medya Dağıtım şirketine ait olan ve bir zamanlar pek çok gazetenin basıldığı matbaalar TMSF tarafından satışa çıkarıldı.

TMSF’nin internet sitesinde yer alan Cihan Medya Ankara Matbaa Makineleri ve teçhizatları ile demirbaş satışı başlıklı ilana göre, KBA markalı matbaa makinası, paketleme sistemleri ve demirbaşlar, teklif alma yöntemi ile satılacak. 16.04.2018 tarihinde saat 17.00’ye kadar alınacak teklif mektupları değerlendirilecek. TMSF’nin bütün bunlar için koyduğu muhammen bedel 2 milyon 522 bin TL.

Cihan Medya Dağıtım’ın eski yöneticilerinden alınan bilgi, satışa konulan matbaa ve paketleme sistemlerinin yeniden kurulum maliyetinin en az 15 milyon Euro olduğu şeklinde. Oldukça yeni sayılabilecek matbaa tesisleri ve demirbaşların, yaklaşık 500 bin euro bedelle elden çıkarılmak istenmesi birilerine peşkeş çekildiği izlenimi vermekte.

Geçen Ekim ayında Yeni Akit Gazetesinde yer alan bir haberde, Zaman gazetesi binalarının Sabah Grubuna ihalesiz devredildiği iddiası yer almıştı. Bu gelişme üzerine Cihan Medya’nın ana hissedarı Belçika merkezli Cascade Investment NV adlı şirket, TMSF’ye ‘şirketin ve bu malların sahibi benim, satamazsınız’ diyerek bir ihtar göndermişti.

Diğer yandan Cihan Medya Dağıtım AŞ’nin mallarına el konulması nedeniyle, Cascade şirketinin, Türkiye Cumhuriyeti aleyhine Uluslararası Tahkim’e başvurduğu da geçtiğimiz günlerde medyaya yansımıştı. Türkiye bu davayı kaybederse Belçikalı şirkete 80 milyon dolar tazminat ödeyecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin