Zam değil o, ufak bir ikram!

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yandaşı ihya düzenini (Yap-İşlet-Devret / YİD) her halükârda ayakta tutuyor. Ufukta seçim olsa bile o bahisten taviz verilmiyor.

Bir tarafta kamunun tayin ettiği tarifeler seçim rüşvetleri kabilinden aşağı çekiliyor yahut artıştan muaf tutuluyor. Diğer tarafta yüzde 10 rüşvet havuzuna su taşıyan müteahhitlerin cebi şişirilmeye devam ediyor.

ESKİ KÖPRÜLERE ZAM YOK, YENİSİNE VAR!

Süleyman Demirel ve Turgut Özal döneminde inşâ edilen ve mülkiyeti Hazine’ye ait olan Boğaziçi ve Fatih köprüleri ile otoyolların tarifesi 2018 senesi ile aynı tutuldu.

AKP’ye yakın 6 firmanın inşâ edip işlettiği Osmangazi Köprüsü ve bağlantı yollarının tarifesine ise 2019’un ilk gününde afakî zamlar geldi.

İzmit Körfezi’nin iki yakasını biraraya getiren Osmangazi Köprüsü’nden 31 Aralık 2018’de 71,75 TL ödeyerek geçen otomobilin şoförü dönüş yolunda aynı köprüye 103,05 TL ödedi.

Gebze-Orhangazi-İzmir otoyol geçiş ücretleri de zamlandı. Daha önce 5,5 TL olan Altınova-Orhangazi arası 11,5 TL’ye çıktı. Gemlik-Bursa güzergâhı ise 7,40 TL’den 15,65 TL’ye yükseltildi.

Yüzde 45 ila yüzde 111 arasında değişen zam oranlarının tek bir izahı var o da yandaşı ihya etmektir. İktidara sorsanız o zam değil, küçük bir ikram!

SERVET TRANSFERİNİN EN KESTİRME YOLU

İkramları kendi etrafındakilere dağıtan iktidarın büyük altyapı projelerini servet transferi için kullandığı artık sır değil. İstanbul 3’üncü havalimanından köprü ve otoyollara kadar her yeni ihalede onlarca ihlale göz yumuluyor.

Kamu İhale Kanunu kevgire döndü. Hortumlanan paraların hesabını soran yok.

Sayıştay’ın Osmangazi Köprüsü’nde uygulama mukavelesinin ihaleye aykırı şekilde uzatılması sebebiyle işletmeci firma Otoyol AŞ’nin 2017 rakamlarıyla 3 milyar 323 milyon 978 bin lira haksız kazanç elde edeceğine dair tespiti ne oldu?

İNŞAATA ERKEN BAŞLA, 3,3 MİLYAR TL CEBE İNSİN

3,3 milyar TL kıyak savcıların dikkatini çekmedi mi? Firma inşaata sözleşmeden erken başlamış, inşaatı bitirip arta kalan süreyi köprüyü fazladan işleterek yine haksız kazanç elde etmiş ve bunu kimse fark edememiş. Gel de inan!

Hadi o an atlandı diyelim. Pekâlâ Sayıştay raporu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geldiği halde 81 milyonun hakkı olan o paraların peşine niye düşülmez!

Üç maymunu oynayan iktidara layık bir muhalefetin sayesinde Türkiye’de yolsuzluğun adı yol yapmak oldu.

GÜNLÜK 40 BİN ARABA GARANTİSİ VERİLDİ

Nurol, Makyol, Astaldi, Yüksel, Özaltın ve Güriş firmalarının kurduğu Otoyol AŞ’yi ihya düzeni 2019 zammı ile mahdut kalmayacak. İhale tamamen soygun üzerine tanzim edildiği için müteahhit firmalar, AKP’nin kendilerine taahhüt ettiği rantı devşirecek.

Günlük tek yönde 40 bin taşıt garantisi verilen Osmangazi Köprüsü’nde vatandaş o kadar taşıt geçerse doğrudan, geçmezse dolaylı ödeme yapmış olacak. Rakamlar afaki tutulduğu için geçmeyen taşıtlar için her sene Otoyol AŞ’nin hesaplarına 700 milyon TL’ye yakın para aktarılıyor.

Garantili ödeme tutarı işletme hakkının biteceği 2035 senesine kadar 10 milyar TL’yi bulacak. Kredisi kamu bankaları tarafından verilen bir projedeki ranta bakın!

OTOYOL AŞ ŞARTNAMEDE YAZILI RAKAMI ALIYOR

İhale şartnamesinde geçiş ücretinin 40 dolar+Katma Değer Vergisi (KDV) yazdığını hatırlatayım. Yani geçmeyen her otomobil için Hazine, hal-i hazırda KDV dahil 250,16 TL’yi Otoyol AŞ’ye ödüyor. Güya köprüyü belirtilen tarifenin altında işletiyorlar.

Bir taşla kuş sürüsü katliamı. Yüksek tarifede indirim yapmanın meyvesini sandıkta toplarken yandaş arka kapıdan o parayı zaten alıyor.

Köprüden geçenlerin ödeyeceği 103,5 TL ile 250,16 TL arasındaki 146,66 TL fark da işletmecinin cebine gidiyor. AKP hükûmetinin vatandaşa hesap verme gibi bir derdi olmadığı için o kısım artık ticari sır sayılıyor.

Oradaki matematik ihaleyi kazananların kaybetme ihtimalini sıfıra indirecek şekilde işliyor.

Yandaş ihya edilirken, vatandaş iflas ediyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin