Yurt dışından telefon getirmek neredeyse imkansız hale geliyor

Cari açığı azaltmak isteyen AKP hükümeti, yurt dışından satın alma işlemlerini büyük oranda düşürmek istiyor. Bunu sağlamak için atılan adımlardan ilki 22 euro altındaki ürünlerde vergi muafiyetinin kaldırılması olmuştu. Şimdi de, IMEI ile ilgili bir değişiklik yapılmaya çalışılıyor.

Tamindir sitesinden Hakan Ayhan’ın haberine göre, yurt dışından en çok getirilen ürünler arasında ilk sırada akıllı telefonlar yer alıyor. Bu sebeple hükümet yetkilileri, mümkün olduğunca akıllı telefonlarla ilgili ek önlemler almaya çalışıyor.

Başkasının pasaportundan IMEI atmak yasaklandı

Yeni karar verilmeden önce başka birisinin pasaportu üzerinden IMEI kullanma imkanı vardı. Bu pasaportun cep telefonu üzerinden kullanım süresi 2 yıldı.

Ancak yeni düzenlemeyle birlikte, bu uygulama artık rafa kaldırıldı. Türkiye dışından akıllı telefon getirmeyi neredeyse imkansız hale getirmek isteyen hükümet, IMEI numarasını sadece kişilerin kendi pasaportları üzerinden alınmasını sağlayacak.

Daha ağır önlemler gelebilir

Telefonu kullanan kişi her kimse, onun yasal hattı üzerinden IMEI kullanılması kararlaştırıldı. Böylece yurt dışından cep telefonu getirip, başka birisinin pasaportu üzerinden onu aktif hale getirenlerin işi çok zorlaştı.

Bahsedilen değişiklik, 14 gün sonra yürürlüğe girecek. İlerleyen dönemde yurt dışından akıllı telefon veya benzer teknolojik ürünler getirenler, daha ağır uygulamalarla karşılaşabilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin