Yunanistan’da seçimi kaybeden Çipras: Halkın iradesi

Yunanistan’da seçimi kaybeden SYRIZA lideri Aleksis Çipras, “Halkın iradesine saygı göstereceğiz” dedi. Çipras, “Hazinede 37 milyar avroyla, tarihin en düşük faiz oranlarıyla, uluslararası alanda saygın bir ülke teslim ediyoruz” dedi.

Çipras, ilk açıklamasında “Halkın iradesini saygı göstereceğiz” dedi ve seçimin galibi Yeni Demokrasi lideri Miçotakis’i tebrik etti.

Çipras, demokrasilerde değişimin doğal ve demokrasinin özü olduğunu ifade ederek, “Miçotakis’i arayarak kendisini zaferinden dolayı tebrik ettim. Halkın iradesini saygı göstereceğiz” diye konuştu. Bugün başbakanlık koltuğunu rakibine teslim edeceğini belirten Çipras, “Devir teslim töreninde demokrasilerde olması gerektiği gibi Miçotakis’i karşılayacağım” ifadesini kullandı.

Çipras, yeni gelecek hükümete uyarıda bulunarak, “Umarım Yeni Demokrasi (ND) geri dönüşünü intikam için bir fırsata çevirmez. SYRIZA ana muhalefet olarak bunu durdurmak için her zaman hazır bulunacak. Ana muhalefet olarak, çalışanların haklarını ve çıkarlarını korumak için burada olacağımızdan Yunan halkı emin olsun istiyorum. Sorumlu ve aktif bir muhalefet yapacağız. Daha tecrübeli olarak geri dönmek için kendimizi hazırlayacağız” mesajı da verdi.

Ülkenin 4,5 yıl önce teslim aldığına kıyasla çok daha iyi bir durumda olduğunu ifade eden Çipras, “Ülke o zaman çok zor bir durumdaydı. İflasın eşiğine gelmiş, kasası boşalmış, halkın çoğunluğu fakirlikle boğuşuyordu. Şimdi hazinede 37 milyar avroyla, tarihin en düşük faiz oranlarıyla, uluslararası alanda saygın bir ülke teslim ediyoruz” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin