Yunan ordusu Türkiye’ye karşı alarma geçti: Genelkurmay Başkanı acil olarak ülkesine döndü

Yunanistan ordusunun, Türkiye’nin Meis Adası yakınlarında sondaj çalışmaları başlatma niyetinin ardından alarma geçirildiği belirtildi.

Yunan Kathimerini gazetesinin haberinde, “Antalya Hidrografi Dairesi, bugünden itibaren 2 Ağustos’a kadar Kastellorizo (Meis) Adasının güneyi ve doğusunda sondaj çalışmalarını açıkladı. Ankara’da, ‘Oruç Reis’ sismik araştırma gemisinin bu bölgede bulunacağını duyurdu ve bu nedenle ülke genelindeki ordu birlikleri alarma geçirildi” ifadesine yer verildi.

Son birkaç saat içinde Aksaz Deniz Üssü’nde hareketliliğin arttığı, üsten 15 savaş gemisinin çıkmasının Atina ve Yunan filosunda tedirginlik yarattığı ifade edilen haberde, bu nedenle Yunan filosunun alarma geçirildiği aktarıldı.

Genelkurmay Başkanı acil Yunanistan’a döndü

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros’un da Kıbrıs ziyaretini yarıda keserek Atina’ya döndüğünü aktaran gazete, “Atina’nın, sonbahara kadar sürecek dönemde Doğu Akdeniz’deki genel krizin alevlenmesine hazır olduğu kaydedildi, çünkü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgedeki gelişmeleri hızlandırma istediği yönünde belirtiler var. Türk aktivitesindeki olası artış, Yunanistan ve Mısır arasındaki münhasır ekonomik bölge sınırlama anlaşmasını önleme ya da ABD’deki seçimler öncesinde veya Avrupalılar henüz yaz tempolarında çalışırken gelişmeleri hızlandırmaya yönelik olacak” diye yazdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin