Yunan askerlerine 5 yıla kadar hapis talebi

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Kastanies Sınır Kapısı karakolunda görev yapan teğmen Aggelos Mitretodis ile astsubay çavuş Dimitros Kouklatzis hakkında ‘askeri yasak bölgeye girme’ suçlamasıyla hazırlanan iddianame tamamlandı.

İddianamede, askerlerin cumhuriyet savcılığına verdiği ifadelere yer verildi. İddianamede, iki asker için 2 ile 5 yıl arasında hapis cezası talep edildi.

İki Yunan askeri, Edirne Cezaevi’de beş aydan uzun süre casusluk suçlamasıyla yattıktan sonra Ağustos 2018’de tahliye edilmişti.

İddianamede Dimitros Kouklatzis, savunmasında uzun süredir Edirne’ye sınır olan Oristiya’da da görev yaptığını ancak sınır devriyesi tecrübesinin bulunmadığını ileri sürdü.

Görev yaptığı 10 yıl zarfında 2 veya 3 defa sınır devriyesine çıktığını öne süren Kouklatzis, olay günü de sınırı yanlışlıkla geçtiğini savundu.

Teğmen Aggelos Mitretodis ise olay günü kar yağışı nedeniyle zeminin karlı olduğunu bu nedenle sınır çizgisini fark edemediklerini iddia etti.

“Askerlerin savunmaları, mesleki tecrübeleriyle bağdaşmıyor”

Türk askerlerinin uyarısı üzerine sınırı geçtiklerini anladıklarını ifade eden Mitretodis, suç işleme kasıtlarının bulunmadığını kaydetti.

İddianamede, şüphelilerin görev süreleri göz önüne alındığında mesleki ve askeri tecrübelerinin savunmalarıyla bağdaşmadığı, askeri teamüllerde sınır hattında bulunan birliklerde görev yapan personelin, devriye görevi ifa ettikleri alanların belirli ve değişmeyen alanlar olduğu vurgulandı. İddianamede ayrıca, şüphelilerin gözaltı ve tutuklulukta geçirdikleri sürenin takdir olunacak cezadan ayrı ayrı mahsubuna karar verilmesi talep edildi.

İddianame Edirne Asliye Ceza Mahkemesi’ne sunuldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin