Yücel’in iddianamesi 4 gün önce hazırmış, bugünü beklemiş…Başbakan Yıldırım: “Almanya ile sıkıntıları giderdik, iyi olacak”

Bir yıldır iddianamesi bile hazırlanmayan Alman “Die Welt” gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel’in iddianamesi bugün kabul edildi ve tahliye edilerek Silivri Cezaevi’nden çıktı. Deniz’in tahliyesinin olduğu saatlerde açıklama yapan ve dün Merkel ile görüşen Başbakan Binali Yıldırım, “Almanya ile ilişkilerde sıkıntılar giderilmiş gibi gözüküyor. Geçtiğimiz dönemde meydana gelen bazı sıkıntılar bugün giderilmiş gibi gözüküyor. İnşallah daha iyi olacak” demesi dikkat çekti.

Hakkında “Örgüt propagandası yapmak” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından 4 yıldan 18 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Yücel, mahkemenin iddianame 32.  Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabulüyle tahliye edildi. İddianamenin Savcılık tarafından hazırlandığı ve 4 gün önce mahkemeye gönderildiği öğrenildi.Mahkeme Deniz Yücel için herhangi bir adli kontrol tedbiri uygulanmasına da karar vermedi. Yücel’in önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise Yücel’in Almanya’ya döneceğini açıkladı.

Tahliye ile ilgili Almanya’dan ilk açıklama Alman Hükümet Sözcüsü Yardımcısı Ulrike Demmer’den geldi. Demmer, Yücel’in tahliye edilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Almanya Başbakanı Merkel ise “Deniz Yücel serbest bırakılmasından memnunum” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 1 yıl sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede Deniz Yücel’in Alman Die Welt Gazetesi’nde Almanca dilinde suç teşkil eden bir kısım yazılar yazdığı belirtildi. Yücel’in 19.06.2017 tarihinde PKK/KCK silahlı terör örgütü mensubu şahısların söylemleri olduğu iddia edilen bir yazı yazdığı anlatılan iddianamede, “Terör örgütü mensubu olan bu kişilerle ilgili, ‘Rütbeli bir PKK komutanı’ ve ‘PKK’nın başkomutanı Abdullah Öcalan’ şeklinde övücü mahiyette ibareler kullanarak PKK/KCK silahlı terör örgütü sözde ideolojisi, lideri ve sembolleri üzerinde yüceltme maksadıyla söylemde bulunduğu” iddiaları yer aldı.

Ayrıca Deniz Yücel’in 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası yazdığı, “Sorumluların kim oldukları hala gizliliğini koruyor, bu darbeyi düzenleyenin Erdoğan’ın Amerika’da yaşayan eski ortağı Fethullah Gülen’in destekçileri olduğuna dair kesin kanıt bulunmuyor” şeklindeki yazısına da yer verilen iddianamede, “Bu suretle de atılı F…/PDY silahlı terör örgütünün propagandası suçunu işlediği..” öne sürüldü.

Deniz Yücel’in evinde yapılan aramalarda Fethullah Gülen’in yazdığı bir kitabın bulunduğu aktarıldı.

Savcılık tarafından hazırlanan ve 4 gün önce İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamenin bugün kabul edildiği öğrenildi. Mahkeme iddianameyi kabul kararı ile birlikte Yücel’in tahliyesine karar verdi. Mahkeme Deniz Yücel için herhangi bir adli kontrol tedbiri uygulanmasına da karar vermedi. Yücel’in önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkması bekleniyor.

YILDIRIM ”HER DURUŞMA BİR UMUTTUR” DEMİŞTİ

Almanya’ya çalışma ziyaretinde bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Almanya Başbakanı Merkel ile dünkü ortak basın toplantında Deniz Yücel’ın tutukluluğu ile ilgili olarak ”Ümit ederim kısa sürede duruşması yapılır ve bir sonuç elde edilir. Her duruşma bir umuttur” demişti.

27 ŞUBAT 2017’DE TUTUKLANMIŞTI

Hem Türk hem de Alman vatandaşı olan Alman Die Welt Gazetesi muhabiri Deniz Yücel 14 Şubat 2017’de ifade vermek üzere gittiği emniyette gözaltına alınmış ve 27 Şubat’ta “terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlarından tutuklanmıştı. Silivri Cezaevi’ne gönderilen Yücel’in avukatları 6 Mart 2017 tarihinde de İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak tutuklama kararına itiraz etmişlerdi. Talebi değerlendiren hakimlik tutuklama kararının yerinde olduğunu belirterek itirazın reddine karar vermişti.

 

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin